29 Февруари, 2024
0.0321

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки

Објавено во: Економија, Македонија 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Објавувањето на пакетот антикризни мерки од страна на Владата по вчерашната седница беше повод за многубројни критики од граѓаните, но и од активистите во нашата земја. 

Сумата која ја вети Владата, како поддршка за граѓаните и за стопанството, според економистот Здравко Савески можеше да се вложи во позначајни инвестиции како што е опоравување на железницата, на здравствениот јавен сектор во земјата, наместо, во сегашниот поткуп на гласачи.

1. Тоа што власта излезе со најголемиот „антикризен“ пакет во момент кога е најмал ударот на кризата, а изборите се на повидок - јасно го разоткрива обидот за поткуп на гласачите.

2. Ние многу повеќе имаме криза на легитимитетот на државата отколку економска криза. А таа криза на легитимитетот на државата не може да се закрпи со тоа што на луѓето ќе им се дава по некоја илјадарка плус неколку месеци.

3. Кога веќе власта утврди дека располага со дополнителни финансии, далеку порационално ќе беше да се потроши огромната сума пари (речиси колку Скопје2014!) на структурни санации: опоравување на железницата, опоравување на јавниот здравствен сектор, обновување на запустените детски одморалишта ширум земјата... - напиша Савески. 

Еве го неговиот пост на Фејсбук:

Неговата објава секако не ги остави рамнодушни граѓаните кои дадоа и свое мисење на темата:


Можеби ќе ве интересира

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот