31 Мај, 2024
0.6415

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

Објавено во: Балкан 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Како се наближуваат празниците, се повеќе луѓе планираат патувања, како кај нас, така и во странство. Меѓутоа, доколку некој патува со сопствен автомобил, важно е да ги знае цените на патарините.

Наскоро нè очекува мини-одмор од дури шест неработни дена, бидејќи од 1-ви мај до 7-ми мај, кој е првиот работен ден, има празници, дополнително деновите кои се прогласени за неработни поради изборите.

Многумина ќе го искористат овој „одмор“ за да прошетаат и да посетат некои дестинации и да ги наполнат батериите.

За добро испланирано патување, особено ако патувате со сопствен автомобил, треба добро да се подготвите. Еден од аспектите на подготовка е добро информирање за цените на патарините во Србија, но и во земјите во кои патувате, пишува „Н1.рс“.

Од 1 јануари годинава патарините на автопатиштата низ Србија поскапеа за 30 динари (15 денари) во кој правец и да одите.

Така, патарината од Белград до Прешево за возила од прва категорија, односно патни возила, според информациите од веб-страницата на ЈП Путеви Србија, е вкупно 1.720 динари (860 денари) во еден правец.

Потоа, од Белград до наплатната рампа Шид, патарината е 450 динари (225 денари).

Доколку од главниот град патувате кон северот на нашата земја, до Суботица ќе треба да платите патарина од 730 динари (365 денари).

До наплатната станица кај Чачак, односно до Паковрач, ако патувате од Белград, за патарина ќе треба да издвоите 560 динари (280 денари).

Доколку патувате за Загреб, од граница до главниот град на соседна Хрватска ќе треба да платите 16,90 евра.

Ако одлучите да одите понатаму, од Загреб до Риека ќе треба да издвоите 9,20 евра. Доколку патувате до Задар треба да платите уште 16 евра, а до Шибеник 20.

Патарините низ Македонија се многу подостапни, така што во Скопје можете да стигнете за само две евра, додека во Охрид за десет евра.

Во Бугарија, Романија и Унгарија се користат вињети, кои се плаќаат за одреден период.

Значи, ако одите во Бугарија само за викенд, можете да купите вињета за тие два дена само по цена од девет лева, односно нешто повеќе од 4,5 евра.

Ако купите вињета за цела недела, чини 6,65 евра. Ако одлучите да останете подолго, месечна вињета чини близу 14 евра, тогаш вињета за три месеци ќе ве чини 24,56 евра, додека за една година нејзината цена е 44,52 евра.

Што се однесува до Романија, цените на вињетите во оваа земја се значително пониски. Така можете да купите неделно за само три евра, месечно за седум, тримесечно за 13 и годишно за само 28 евра.

Ако тргнете на север преку Унгарија, вињетите во таа земја се исто така малку поскапи. Значи за 10 дена ќе треба да одвоите 16,28 евра, потоа за месечната вињета 26,35 евра и за годишната вињета 145,62 евра.

Во Црна Гора најдолгата делница на новоотворениот автопат чини најмногу 3,5 евра.

Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград