16 Мај, 2021
0.0209

Почина 32 годишната трудница заразена со корона и примена во болница полусвесна - била мајка на пет деца

Објавено во: Балкан 10 Април, 2021

Трудницата И.М. од Костолац, која имаше 32 години, а беше позитивна на вирусот корона, почина синоќа во Општата болница во Пожаревац, јави српски Блиц.

Според оваа институција, таа била примена вчера вечерта во 19.10 часот, во многу сериозна општа состојба. Во симптомите доминирала болка во долниот дел на стомакот, грбот, силна кашлица и болка во градите.

Пациентката била во четвртиот месец од бременоста, шести по ред (таа е мајка на пет деца). Веќе на приемот, таа била во полусвесна состојба (неизмерно низок притисок) и витално загрозена. Итно била прегледана од гинеколог, кардиолог, радиолог и хирург.

По ултразвучни прегледи на срцето и стомакот, пациентката била подложен на итна операција, при што било утврдено внатрешно крварење поради прекин на чир (чир) на стомакот.

„Тимот наши лекари направи се за да и го спаси животот на пациентот, но за жал, таа почина набргу по операцијата, синоќа во 22.35 часот. Лабораториските анализи, меѓу другото, покажаа енормно ниско ниво на хемоглобин од 12, а референтната вредност е над 120. Нивото на еритроцити (црвени крвни клетки) беше 30 пати пониско од граничните вредности. Сето ова укажува на голема загуба на крв пред интервенцијата на лекарот“, наведуваат од болницата.

Веднаш по приемот, пациентката билз подложена на антигенски текст кој потврдил дека е позитивна на коронавирус. Откриено е дека нејзиниот сопруг е во изолација поради ковидус 19. Не може да се тврди дека смртта е поврзана со коронавирусот.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

Aлбанија станува се посиромашна

Aлбанија станува се посиромашна

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција