21 Април, 2021
0.0202

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

Објавено во: Балкан 07 Март, 2021

Сите кои се малку постари и кои ревносно ја следеа серијата „Подобар Живот“, го паметат ликот на Саша Попадиќ, ненаметлив, но многу луциден и интересен. 

Актерот кој го глумеше овој лик, Борис Комнениќ почина по тешко боледување на 64-годишна возраст.

Шампион во драма во Националниот театар во Белград е роден на 29 март 1957 година во Пула.

По средното училиште, кое го завршил во родниот град, се запишал на Факултетот за драмски уметности, а станал член на Народниот театар во 1984 година, додека неговата најпозната улога на телевизија е ликот на Александар Саша Попадиќ во серијата „Подобро Живот“.

Меѓу филмските и телевизиските наслови во кои играше беа „Топката на вода“, „Спадиер еден живот“, „Горе и долу“, „Штрковите ќе се вратат“, „Мирисот на дождот на Балканот“, „Синѓеличи“ , „Апофенија“, „Тајванска Канаста“ и други.

Прогласен е за шампион во драмата на Националниот театар, чиј член е постојан од 1984 година.

извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер