21 Септември, 2023
0.0242

ПО СКОРО 70 ГОДИНИ ГО ЗАТВОРААТ ПОЗНАТОТО КИНО НА ОТВОРЕНО: На 9. јули ќе биде последната проекција

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Светски познатото кино на отворено во југоисточниот дел на Мелбурн ќе ги затвори вратите по 67 години работа.

Овој комплекс „Lunar drive-in“ во Данденонг е најголемиот простор за проекција од ваков вид во Австралија каде што можете да гледате филм од вашиот автомобил.

Кога беше отворен во 1956 година, беше еден од првите објекти од ваков вид во Австралија.

Речиси седум децении подоцна, киното е сè уште популарно, со 400.000 луѓе годишно. Но, за само шест недели, Lunar Drive-in ќе се затвори засекогаш, наведувајќи ги трошоците за монтирање.

Како што е наведено на Фејсбук страницата на компанијата, 9 јули ќе биде последната проекција.

Би сакале да им се заблагодариме на нашите лојални покровители, персоналот, поранешните и сегашните соработници“, се вели во соопштението.

Последните шест недели ќе ги прикажуваат најновите блокбастер филмови, како и некои класици.

„Со нетрпение очекуваме да видиме многумина од вас пред да затвориме. Ви благодариме што го поддржавте Lunar Drive-in, Dandenong“, рекоа организаторите.

Данокот за користење на земјиштето се искачи на неверојатни илјади долари на ден, а се предвидува дека ќе се удвои во следните неколку години.

Сопственикот Дејвид Килдери за 7news.com вели дека трошоците се едноставно неодржливи со оглед на тоа што киното е отворено само неколку часа навечер.

Локалитетот каде што се наоѓа киното е продаден и ќе биде обновен за друга намена.


Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)