01 Април, 2020
0.0441

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

Објавено во: Економија, Балкан 19 Февруари, 2020

Откако деновиве беше објавено дека растат платите во Словенија, зголемување има и кај пензиите. 

Пензиите во Словенија месецов ќе бидат за 3,2 отсто повисоки во споредба со минатиот месец, јави дописникот на МИА од Љубљана. 

Покачувањето е поради таканареченото порамнување, а Фондот за пензиско осигурување за оваа намена одвои 1.720.000 евра. Луѓето  кои земаат пензија од 600 евра, овој месец ќе добијат 19,20 евра повеќе и нивната пензија ќе се покачи на 619,20 евра.

Кон крајот на годината ќе има ново зголемување на пензиите за дополнителни 6,50 евра.

Граѓаните на Словенија имаат просечна месечна заработка од 1.133 евра. 

Тоа е раст од 3,7 отсто во споредба со  минатата година.

Можеби ќе ве интересира

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

Во живо: Прес конференција на премиерот Спасовски - нови економски мерки

Во живо: Прес конференција на премиерот Спасовски - нови економски мерки