10 Јуни, 2023
0.0233

ПО ПАДОТ НА CREDIT SUISSE - Претседателот на Саудиската национална банка поднесе оставка

Објавено во: Финансии 27 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Амар Ал Кудаири, претседател на Саудиска национална банка, која е еден од најголемите акционери на Credit Suisse, поднесе оставка само неколку дена откако неговите коментари „придонесоа“ да се спушти вредноста на акциите на швајцарскрската банка, пишува Bloomberg.

Ал Кудаири, кој стана претседател на Саудиска национална банка во 2021 година, која беше создадена со спојувањето на Националната трговска банка и Самба финансиска група, заминува „од лични причини“ и ќе биде заменет од главниот извршен директор Саид Мохамед Ал Гамди, објави весникот. 

Имено, во интервју за Блумберг на почетокот на месецов, Ал Кудаири на прашањето „дали Саудиската национална банка ќе биде отворена за понатамошни инвестиции во Credit Suisse“ доколку има уште еден повик за дополнителна ликвидност, одговори „апсолутно не“.


Акциите на швајцарската банка паднаа на историски минимум по неговите коментари. Тоа исто така влијаеше да падне вредноста на сите европски банки надолу, бидејќи инвеститорите се оддалечија од ризикот по колапсот на три американски кредитори.

Неколку дена подоцна, UBS Group AG се согласи дека го купи Credit Suisse во историски договор со посредство на владата, чија цел е да се спречи кризата на доверба која почна да се шири низ глобалните финансиски пазари.

UBS понуди да плати 3 милијарди франци (3,3 милијарди долари) за својот ривал во зделката за сите акции што вклучува обемни владини гаранции и одредби за ликвидност.

Саудиската национална банка, која е 37 отсто во сопственост на државниот фонд на кралството, забележа пад на вредноста на нејзината инвестиција во Credit Suisse за околу 1 милијарда долари за неколку месеци, откако минатата година купи околу 9,9 отсто од акциите за 1,4 милијарди франци.


Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ ТРЕБА ДА ПЛАТИТЕ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА? Еве детален преглед на цените

КОЛКУ ТРЕБА ДА ПЛАТИТЕ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА? Еве детален преглед на цените

ГРСТ НАВРЕДИ ОД АМЕРИКАНСКИОТ РЕГУЛАТОР: Крипто пазарот е како берзата од 1920 година, полн со трговци и измамници

ГРСТ НАВРЕДИ ОД АМЕРИКАНСКИОТ РЕГУЛАТОР: Крипто пазарот е како берзата од 1920 година, полн со трговци и измамници

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

ДУРИ 1,4 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СВРТЕЛЕ СО АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ - кој друг направи најголем промет на Берзата во мај

ДУРИ 1,4 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СВРТЕЛЕ СО АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ - кој друг направи најголем промет на Берзата во мај

ЛИРАТА ПАДНА НА РЕКОРДЕН МИНИМУМ - ригорозната политика на Ердоган продолжува да ја урива вредноста на валутата

ЛИРАТА ПАДНА НА РЕКОРДЕН МИНИМУМ - ригорозната политика на Ердоган продолжува да ја урива вредноста на валутата

ХРВАТСКА ИЗДАДЕ ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 1,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, имаше голем интерес од инвеститорите

ХРВАТСКА ИЗДАДЕ ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 1,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, имаше голем интерес од инвеститорите

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

ВО ЕК НА СЕЗОНА И ДО 120 ЕВРА: Еве ги цените за сместување во Грција, добро треба да се олесните за убаво сместување!

ВО ЕК НА СЕЗОНА И ДО 120 ЕВРА: Еве ги цените за сместување во Грција, добро треба да се олесните за убаво сместување!