18 Април, 2021
0.0333

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

Објавено во: Балкан 25 Февруари, 2021

Во центарот на Тирана утринава е застрелан 66-годишниот Бехар Софија, еден од најпознатите наркобосови во Албанија. Неговото телов во кое биле испукани два куршуми е пронајден оповреден покрај булеварот Бајрам Кури во Тирана. Тој бил итно пренесен во болница, но починал пред да биде примен во операционата сала.

Како што јавува репортерот на euronewes.al, полицијата го оградила местото на настанот и започнала истрага, додека минувачите велат дека не се слушнале никакакви пукотници од огнено оружје,па веќе се зборува, како што наведува медиумот, дека е застрелан со огнено оружје на кое имало „придушувач“.

Властите веќе ги заплениле безбедносните камери на станбената област во која тој живееше и јавните камери на крстосницата каде што е пронајден. Бехар Софија во 1998 година беше уапсен заедно со други лица од страна на турските власти, обвинети за меѓународна трговија со тешка дрога, главно хероин.

И во минатото имало обиди за негов атентат, но неуспешни, бидејќи имал и три идентитети Бехар Сефери, Бехар Софија и Фатмир Софија.

Новинарот на „Еуроњуз Албанија“, Мерин Мачи информира дека началникот на криминалистичката полиција, Тонин Вочај, пристигнал во Локалната дирекција во Тирана, заедно со директорот за тешки злосторства, Арбен Дашина во меѓувреме, полицијата на Тирана извршила неколку претреси и на распиит повикала роднините на жртвата.


Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци