11 Декември, 2023
0.0347

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

Објавено во: Балкан 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, во Прага изјави дека цела ЕУ, а не Хрватска, донела пакет санкции против Русија и дека Србија на ниту еден начин не докажала дека на кој било начин и е загрозена енергијата, дека увозот на руски нафтата би била последната капка на спасението.

„Второ, оваа одлука не е одложена, туку ќе стапи на сила за сите во декември. Вучиќ не се избори за одложување. Навреме ќе стапи во сила“, рече Пленковиќ.

Тој додаде дека Србија може да увезува секаква нафта, освен руската нафта.

„Ако Србија може да добие каква било нафта, а не е руска, тогаш што е проблемот? Нема проблем. Јанаф е тука, Крк е тука, Хрватска е тука“, додаде тој.

Коментирајќи ги изјавите на српските функционери, тој рече дека тоа се „смешни, навредливи, неточни и груби тези“.

„Јасно е дека Србија ја разбира пораката - ако сака да влезе во ЕУ, тоа подразбира некои принципи и некои пакети санкции“, рече Пленковиќ.

Што се однесува до исклучоците, хрватскиот премиер наведува дека мора да се докажат вонредни околности.

„Ако рафинеријата Панчевац не можеше да преработува никаква нафта освен руската, тогаш претпоставувам дека ЕУ би им ја дала“, рече тој. 

По одлуката на ЕУ да забрани увоз на руска нафта, претседателот на Србија, Александар Вучиќ го коментираше осмиот пакет санкции на ЕУ, со кој некои земји беа изземени, а Србија не. Тој посочи дека Хрватска со тоа што ја натера Србија да не биде изземена од санкциите за увоз на руска нафта, само ја работи својата работа, која ја започна во 1941 година.

„Хрватска само си ја вршеше работата, што ја работи со децении. Наше е да најдеме одговори во иднина за тоа. Воопшто не ја обвинувам Хрватска, тие ја работат работата што ја работат од 41 година. Што се однесува до нас, ќе зборувам за важни длабински и стратешки прашања, како и за важни економски и политички далекусежни одлуки“ рече претседателот.

Премиерката на Србија пак посочи дека од одлуката за забрана за увоз на руска нафта, „практично значи санкции против Србија“.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме