22 Март, 2023
0.0235

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

Објавено во: Балкан 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Никој не го анектирал Косово, тоа е независна држава, вели хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ. 

Објасни дека Косово не е анектирано затоа што тогаш би било припоено кон некој друга држава. Претходно, хрватскиот претседател Зоран Милановиќ кажа  дека меѓународната заедница го грабнала Косово од Србија.

Пленковиќ изјави дека „е важно тоа што Косово е независна држава со која Хрватска има дипломатски односи“.

„Она што е важно е дека Косово е независна држава со која имаме дипломатски односи, дека нашиот министер (за стопанство и одржлив развој Давор) Филиповиќ беше на Косово, дека со него беа 50-тина наши бизнисмени“, кажа Пленковиќ. 

Тој вели дека Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“.

Хрватскиот претседател Милановиќ кажа дека меѓународната заедница „го анектирала Косово“. За војната во Украина кажа дека Украинците повеќе ги мразат Русите отколку што Хрватите ги мразеле Србите за време на војната и дека не се споредуваат Србите кои се побуниле во Хрватска со светската нуклеарна суперсила Русија.  Вели дека Русија е опасна земја и дека тоа никој не го разбира. Тој и претходно го бранеше рускиот претседател Владимир Путин и не сакаше Хрватска да обучува украински војници. Западот сега нуди француско - германски предлог за затворање на прашањето со Косово. 

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите