02 Декември, 2022
0.0259

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Русите од мобилизација бегаат и во Белорусија. 

Дел од нив избегаа во Грузија и Казахстан, но и во земји како Турција и Србија. 

Алиона живее во главниот град на Белорусија, Минск и поседува неколку станови. Вели дека приливот на Руси е многу голем и вели дека за становите особено се заинтересирани млади луѓе кои не сакаат да војуваат.

„Нема илјадници или десетици илјади кои доаѓаат, но побарувачката е сè уште огромна“, вели таа за ДВ. 

Цените за изнајмување скокнаа  последните денови, и тоа не само во центарот на Минск. Подобрите локации веќе чинат повеќе од 100 евра дневно.

„Дури и во предградијата тешко може да добиете стан за помалку од 100 белоруски рубљи (околу 40 евра) дневно“, вели Алиона.

Сергеј (32) од Москва избрал стан во градот Молодечно, лоциран на 70 километри од градот Минск.

„Пет дена откако беше наредена мобилизацијата, се качив во возот за Белорусија. Јас лично не добив покана, но многу колеги и познаници мораа да одат на воен рок“, вели Сергеј  кој не служел воен рок.

Избегал затоа што знае дека во случај на мобилизација може да биде повикан. откако Русија објави мобилизација, имаше гужва на аеродромите. Луѓето бегаа, а во Дагестан жители излегоа и го блокираа патот со цел нивни сограѓани да ја бидат мобилизирани. Имаше и сцени каде полицијата во Русија ги тепа луѓето кои не сакаат да се качат во автобус и да одат на обука. Украина на руските војници кои ќе се предадат им вети заштита, дека ќе се однесуваат цивилизирано со нив, дека никој нема да знае во Русија под какви околности се предале, а ако имаат проблем подоцна да се вратат дома, и за тоа ќе средат. 

Речиси милион Руси ја напуштија земјата во последните две недели откако рускиот претседател Владимир Путин ја објави својата наредба за делумна мобилизација. Според Форбс Русија, таква оценка за масовната емиграција дава извор од Кремљ.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?