21 Септември, 2023
0.0256

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Пет работници загинаа во експлозија во фабрика за ракети и експлозивни направи, соопшти денеска турското Министерство за одбрана.

Експлозијата се случила рано утринава во областа Елмадаг, во предградието на Анкара. Причината за експлозијата се уште не е позната.

„Имаше експлозија во фабриката за ракети и експлозиви МКЕ во областа Елмадаг во Анкара. Во експлозијата загинаа пет наши работници. „Покрената е кривична истрага за инцидентот“, соопшти Министерството.

Роднините на вработените, кои дознале дека има експлозија во фабриката, се упатиле кон предниот дел на фабриката, јави ТГРТ Хабер.

Фабриката работи на исполнување на квотата за ракетни и експлозивни потреби на Министерството за одбрана и МВР.

Во фабриката се вршат експлозивни, термички и динамички испитувања на ракетно гориво и барут.

По експлозијата на местото на несреќата пристигнале пожарникари за да го изгаснат пожарот, како и голем број возила на брза помош.


Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола