20 Мај, 2024
0.0283

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ не е сигурен во победа во вториот круг

Објавено во: Македонија 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Кандидатот за претседател од редовите на СДСМ, Стево Пендаровски, по повеќе од 70 отсто преброени гласови од првиот круг на вечерашната прес-конференција рече дека ВМРО-ДПМНЕ не е сигурна дека ќе победи на 8 мај, иако Гордана Силјановска Давкова освои убедлив број на гласови.

„Чудно е што ВМРО-ДПМНЕ не зборуваше за победа во вториот круг и денес не се сигурни дека ќе победат во вториот круг. Има мнозинство македонски граѓани кои се за овој концепт кој јас го предлагам, а не за стариот концепт кој ја уназадуваше државата. Од утре се гледаме на терен“, порача Пендаровски.

Според Пендаровски, резултатите не биле такви како што ги очекувале и очекува разлика од 130.000 гласови во корист на Силјановска Давкова. Актуелниот претседател додаде дека допрва ќе се анализираат причините за убедливиот пораз во првиот круг.

„Тоа треба да го покажат анализите, по општини и изборни единици. Политичката кондиција не беше на завидно ниво во однос на 2019 година. Знаете што во меѓуврмее се случуваше, а без коалиција не може да рачунате да влезете во политичка трка. Успеав да додадам некоја вредност во заедничкиот коалициски круг. Во вториот круг очекувам поголема поддршка“, искоментира тој.


Можеби ќе ве интересира

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија

Едно лице загина и две се тешко повредени во сообраќајкана автопатот Куманово - Скопје

Едно лице загина и две се тешко повредени во сообраќајкана автопатот Куманово - Скопје

Стигна предупредување и од потпретседателот на ЕК за Договорот од Преспа

Стигна предупредување и од потпретседателот на ЕК за Договорот од Преспа