23 Јули, 2024
0.0313

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Грција „гори“. Најавени се пеколни горештини, затворени се и училишта. 

Екстремно топло ќе биде до викендот.  Највисоки температури се очекуваат денеска и утре, а се предвидува дека во некои делови од државата ќе достигне и до 42 Целзиусови степени. Најтопло ќе биде во централните и јужните региони, а властите предупредуваат на голема опасност од избувнување на пожари.

Поради многу високите температури, основните училишта се затворени низ цела Грција, а постои можност учебната година да заврши порано поради високите горештини за основните и предучилишна возраст.

Според најавите, на островите во источното Егејско Море и Додеканезите температурата ќе се искачи до 39 степени, додека локално на Крит ќе достигне до 42  степени. Одредени експерти велат дека во иднина ќе имаме уште потопли лета. 

foto freepik.com/montypeter

Можеби ќе ве интересира

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила

ВО КРАГУЕВАЦ ПОЧНУВА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНАТА ФИАТ ГРАНДЕ ПАНДА: Ќе чини 18.000 евра

ВО КРАГУЕВАЦ ПОЧНУВА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНАТА ФИАТ ГРАНДЕ ПАНДА: Ќе чини 18.000 евра