27 Септември, 2023
0.0256

Папата Франциско е болен

Објавено во: Свет 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Папата Франциско има треска.

„Поради болест со висока температура, папата Франциско ја откажа денешната аудиенција“, изјави портпаролот на Ватикан, Матео Бруни.

Програмата на папата не беше објавена во јавноста, како што е вообичаено.

На крајот на март, Папата заврши во болница во Рим, каде што останал неколку дена откако имал потешкотии со дишењето. Лекарите потоа му дијагностицирале респираторна инфекција како бронхитис и го лекувале со антибиотици, на што тој брзо реагирал. Зголемените здравствени проблеми на Френсис во текот на изминатата година предизвикаа голема загриженост, вклучително и шпекулации дека тој може да избере да се пензионира наместо да остане на работа до крајот на својот живот. Тоа беше избор кој го направи неговиот претходник, Бенедикт Шеснаесетти. Инаку, Папата има 86 години. 

Можеби ќе ве интересира

ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи