18 Јули, 2024
0.0245

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Италијанскиот пасош е препознаен како најмоќен пасош во Европа и втор најмоќен во светот, што значи дека ги отвора вратите на многу земји за неговите сопственици.

Според индексот на патните документи Visa Guide, италијанскиот пасош собрал вкупно 90,49 поени, што им овозможува на неговите сопственици безвизен влез во дури 107 земји, пренесува ShengenVisaInfo.

Право на влез во 44 земји имаат и италијанските граѓани без пасош, за разлика од граѓаните на Сингапур кои и покрај тоа што го имаат најсилниот пасош на светот, не можат да влезат во ниту една земја без пасош.

Италијанскиот пасош беше најсилниот европски пасош во последните три месеци, а на второто место на меѓународно ниво.

Италијанските граѓани можат да влезат во десет земји користејќи само електронско овластување за патување (eTA), додека на 20 земји им е дозволено да влезат со виза при пристигнување (VOA). Некои од таквите земји за иматели на италијански пасоши се Бахреин, Египет, Индонезија и Саудиска Арабија.

Азербејџан, Индија, Русија, Уганда и 16 други земји им дозволуваат на италијанските државјани да влезат со еВиза, додека 17 земји, вклучувајќи ги Авганистан, Алжир и Куба, сè уште бараат стандардна виза за имателите на италијански пасош.

Шпанскиот и францускиот пасош го заземаат третото и четвртото место во севкупниот избор за најсилен пасош, дозволувајќи им на нивните граѓани да влезат во 106 и 104 земји, соодветно. Граѓаните на двете земји треба да добијат визи само за 17 земји, додека шпанскиот и францускиот пасош имаат оценки од 90,48 и 90,45.

Генерално, имателите на пасоши на ЕУ можат да уживаат во слободното движење низ светот бидејќи нивните пасоши се меѓу првите 20 земји со најсилни пасоши во светот.

Мобилноста што ја нуди сингапурскиот пасош на своите граѓани ја издвои земјата од стотици други земји, рангирајќи се како најмоќен пасош во светот четири последователни месеци - март, април, мај и јуни.

Имателите на сингапурски пасоши имаат безвизен влез во 159 земји, вклучувајќи ги и земјите од Шенген, Австралија, Обединетото Кралство и САД.

Вкупно 27 земји бараат од Сингапурците да добијат виза при влез, вклучувајќи ги Египет, Саудиска Арабија и Кувајт.

Списокот на земји кои бараат виза за граѓаните на Сингапур вклучува 19 земји, меѓу кои Авганистан, Чад, Северна Кореја, Ирак и Сирија.

Еуроњуз.рс

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари