11 Декември, 2023
0.0326

ОВОЈ ДОКТОР ПРВ ПРЕДУПРЕДИЛ НА КОРОНАВИРУСОТ: Животот набрзо му се претвори во пекол

Објавено во: Свет 04 Февруари, 2020

Добивај вести на Viber

Ли Венилианг, 34 годишен лекар од Вухан на 30 декември на своите студенти по медицина преку популарната кинеска чет апликација  WeChat им пратил порака во која напишал:

„На седуммина луѓе од локална рибарница им е дијагностициран вирус сличен на САРС и се наоѓаат во болница во карантин“.

Ли на студентите им објаснил дека според тестовите кои ги видел се сомнева дека се работи за коронавирус - големо семејство на вируси кои меѓу симптомите имаат и тешки нарушувања во дишењето.

-Само сакав своите колеги да ги предупредам да бидат внимателни-рекол Ли за СиЕнЕн.

Ги предупредил веста да им ја пренесат и на своите најблиски. Но, само неколку часа подоцна, неговите пораки станале вирални и тоа така што се видело кој ги праќа- Ли Венилианг.


-Сфатив дека работата излезе од контрола и дека веројатно ќе бидам казнет - рекол Ли и бил во право.

Недолго откако пораките се прошириле, полицијата во Вухан го обвинила дека шири трачеви, а како наведува СиЕнЕн, Ли бил само еден од неколкуте лекари кои биле на мета на полицијата, бијдеќи се обиделе да ја прошират веста за смртоносниот вирус недели пред да се појави епидемијата.

Болеста од тогаш уби 425 луѓе и зарази преку 20 000 луѓе, вклучувајќи го и Ли.

Ли разговарал со новинарите на СиЕнЕ од својот билнички кревет и им потврдил дека во саботата му е потврдена дијагнозата. Токму неговата дијагноза предизвика критики во Кина, каде владее се поголемо незадоволство поради растечките државни цензури околу болеста и потенцијални грешки граѓаните да се известат навреме за смртоносниот вирус.

Истиот ден кога Ли им ги пратил пораките на студентите, здравствената инспекција во Вухан издала предупредувачко соопштение и ги известила здравствените власти дека бројни пациенти од рибарница во градот имаат „мистериозно воспаление на белите дробови“.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење