04 Август, 2020
0.0177

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Објавено во: Економија 03 Јули, 2020

Њујорк, Хонг Конг и  Сан Франциско се градови со најмногу милијардери. 

Прв на листата е Њујорк, кој е единствениот град во светот – дом на повеќе од 100 милијардери. Денес тие се веќе 113, или 8 повеќе од една година претходно. 

Зад него е Хонг Конг, каде има 96 милијардери. Таму 9 нови лица се најдоа на ранг-листа на милијардерите или се преселиле во градот.

Третото место е резервирано за Сан Франциско со 77 милијардери, или два повеќе од пред една година. Градот е присутен на рангирањето од 2016 година.

Вкупниот број на милијардери во светот на крајот на 2019 година веќе изнесуваше 2.825 луѓе, што е за 8,5% повеќе од една година претходно, според годишното истражување за најбогатите на планетата направено од „Wealth-X“.

Сите 2.825 топ-богати луѓе денес имаат 9,4 трилиони долари, што е за 10,4 отсто повеќе во однос на лани. 

Можеби ќе ве интересира

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот