18 Јули, 2024
0.0482

Ова се топ 10 европски туристички атракции: Во еден град можете да видите дури три

Објавено во: Стил 29 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Најстариот континент е богата ризница на атракции, локалитети, културно-историски споменици и други знаменитости кои секојдневно привлекуваат милиони туристи од целиот свет. Кои атракции мислите дека се најдобри во Европа?

Доделени се наградите „The Travelers Choice Awards Best of the Best“ за 2024 година, а меѓу нив е и онаа за најдобра туристичка атракција во Европа.

Оваа година титулата на TripAdvisor Travelers Choice Awards ја доби Ајфеловата кула, која беше прогласена за најдобра туристичка дестинација. Оваа светски позната атракција и една од најпосетуваните во светот всушност имаше најголем број критики и критики, па затоа ја зеде оваа титула.

Обележјето доби неверојатни 142.770 критики, со просечна оцена од 4,5 (нешто повеќе од 100.000 од нив се „одлични“).

Втора на листата на најдобри атракции во Европа е куќата на Ана Франк во Амстердам, додека трета е прекрасната базилика Саграда Фамилија во Барселона.

Еве како изгледа целата листа на топ 10 најдобри европски атракции:

1. Ајфеловата кула, Париз

2. Куќа на Ана Франк, Амстердам

3. Базилика Саграда Фамилија, Барселона

4. Колосеум, Рим

5. Музеј Лувр, Париз

6. Дуомо ди Милано, Милано

7. Музеј Васа, Стокхолм

8. Акропол, Атина

9. Музеј д'Орсеј, Париз

10. Археолошки парк Помпеја, ПомпејаМожеби ќе ве интересира

ЕКСМИНИСТЕРКАТА НИНА АНГЕЛОВСКА СТАНА МАЈКА, ДОБИ СИНЧЕ - еве ги информациите

ЕКСМИНИСТЕРКАТА НИНА АНГЕЛОВСКА СТАНА МАЈКА, ДОБИ СИНЧЕ - еве ги информациите