06 Октомври, 2022
0.0236

Ова се деталите од договорот меѓу Турција, Финска и Шведска потпишан на самитот на НАТО во Мадрид

Објавено во: Свет 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Финска и Шведска нема да ги поддржат ЈПГ/ПЈД и организацијата опишана како ФЕТО во Турција

Финска и Шведска во вторникот потпишаа трилатерален меморандум за разбирање со Турција, ветувајќи дека ќе ја решат безбедносната загриженост на Анкара во врска со нивниот став кон терористичките групи ПКК и ФЕТО, отворајќи го патот за нивното членство во НАТО, објави Анадолија.

Следниве се деталите од документот потпишан денеска во Мадрид и обврските преземени од нордиските земји:

1. Финска и Шведска нема да ги поддржат ЈПГ/ПЈД и организацијата опишана како ФЕТО во Турција. Турција, исто така, дава целосна поддршка на Финска и Шведска против заканите за нивната национална безбедност. Финска и Шведска силно го отфрлаат и осудуваат тероризмот во сите негови форми и манифестации. Финска и Шведска недвосмислено ги осудуваат сите терористички организации кои ја напаѓаат Турција и ја изразуваат својата најдлабока солидарност со Турција и семејствата на жртвите.

Измените на законот

2. Финска и Шведска потврдуваат дека ПКК е забранета терористичка организација. Финска и Шведска се обврзуваат да ги спречат активностите на ПКК и сите други терористички организации и нивните проширувања, како и активностите на поединци во сродни и инспирирани групи или мрежи поврзани со овие терористички организации. Турција, Финска и Шведска се согласија да ја зајакнат соработката за да ги спречат активностите на овие терористички групи. Финска и Шведска ги отфрлаат целите на овие терористички организации.

3. Понатаму, Финска се повикува на неколку неодамнешни измени и дополнувања на нејзиниот Кривичен законик кои донесоа ново законодавство како кривично дело. Последните измени стапија на сила на 1 јануари 2022 година, со што се прошири опсегот на учество во активностите на терористичката група. Во исто време, јавното поттикнување за извршување терористички акти беше инкриминирано како посебен чин. Шведска потврдува дека на 1 јули ќе стапи на сила нов построг Закон за терористички дела и дека владата се подготвува дополнително да го заостри законот за борба против тероризмот.

4. Турција, Финска и Шведска потврдуваат дека во моментов меѓу нив нема национално ембарго за оружје. Шведска ја менува својата национална регулаторна рамка за извоз на оружје во однос на сојузниците во НАТО. Во иднина, извозот на оружје од Финска и Шведска ќе се одвива во согласност со солидарноста на Алијансата и во согласност со член 3 од Вашингтонскиот договор.

5. Турција, Финска и Шведска се обврзаа на следните конкретни чекори:

- Воспоставување на заеднички, структуриран механизам на дијалог и соработка на сите нивоа на власта, вклучително и органите за спроведување на законот и разузнавачките агенции, за да се подобри соработката во борбата против тероризмот, организираниот криминал и другите заеднички предизвици како што тие ќе изберат.

- Финска и Шведска одлучно ќе ја водат борбата против тероризмот, во согласност со одредбите на релевантните документи и политики на НАТО и ќе ги преземат сите неопходни чекори за дополнително заострување на домашното законодавство за таа цел.

- Финска и Шведска експедитивно и темелно ќе ги решат барањата на Турција за депортација или екстрадиција на осомничени за тероризам што чекаат, земајќи ги предвид информациите, доказите и разузнавачките податоци обезбедени од Турција, и ќе ја воспостават потребната билатерална правна рамка за безбедносна соработка со Турција, во согласност со Европската конвенција за екстрадиција.

- Финска и Шведска ќе ги истражат и забранат сите активности за финансирање и регрутирање на ПКК и сите други терористички организации и нивни проширувања, како и филијали или инспирирани групи или мрежи.

- Турција, Финска и Шведска се посветени на борбата против дезинформациите и спречување на нивните домашни закони да бидат злоупотребени во корист или да промовираат терористички организации, вклучително и активности кои поттикнуваат насилство врз Турција.

- Финска и Шведска ќе се погрижат нивните соодветни национални регулаторни рамки за извоз на оружје да овозможат нови обврски кон сојузниците и да го одразуваат нивниот статус како членки на НАТО.

Постојан заеднички механизам

6. За спроведување на овие чекори, Турција, Финска и Шведска ќе формираат Постојан заеднички механизам, со учество на експерти од министерствата за надворешни работи, внатрешни работи и правда, како и разузнавачки служби и безбедносни институции. Постојан заеднички механизам ќе биде отворен за други да се приклучат.

7. Турција, исто така, ја потврди својата долгогодишна поддршка за политиката на отворени врати на НАТО и се согласи да ја поддржи поканата до Финска и Шведска да станат членки на НАТО на Самитот во Мадрид во 2022 година.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?