25 Април, 2024
0.0272

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

Објавено во: Балкан 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Лубенице, е древна  населба лоцирана на хрватскиот остров Крес со богата историја која датира од пред околу 4.000 години. Се наоѓа на врвот на гребен висок 380 метри со неверојатен поглед на Јадранското Море, а интересно е што во ова бајковито место живеат само двајца.

Во Лубенице има претежно градби од ист камен како и околните карпи, а некои остатоци потекнуваат од времето на старите Римјани. Од интерес се двете добро одржувани градски порти кои го опкружуваат неговиот северен и јужен крај, заедно со источниот ѕид. Укрепената црква во градот, посветена на Посетата на Пресвета Богородица, придонесува за нејзиното културно значење. Во 2005 година, Лубенице беше предложено да го заземе своето место на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Денес таму живеат само двајца, меѓу кои и 90-годишната Марија Ловречиќ.

-Кога ќе се навратам на старите времиња, дури и половина колку што беше кога се родив, беше убаво во 1934 година. Имаше многу луѓе, живееја околу 240 - изјави Марија за ХРТ.

Таа се сеќава на времето кога овчарството, одгледувањето и риболовот беа начини на живот, но сега едвај видливи траги од минатото.

- Зимно време сме само двајца, но летото кога почнува туристичката сезона, луѓето кои поседуваат имот овде се занимаваат со туризам, па нè има повеќе - изјави Динко Млачовиќ, единствениот жител на Лубенице. ХРТ.

- Патот е малку незгоден, но еве нè, ​​убав е, многу ни се допаѓа. Плажата е прекрасна, како да сме на Малдиви - велат туристите.

Оваа плажа, издлабена во карпите и опкружена со недопрена природа, ја носи титулата една од најубавите во светот. И иако туристите од целиот свет уживаат во летото, Марија многупати слегувала таму, поправајќи ги рибарските мрежи пеш - но никогаш не пливала таму.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“