11 Декември, 2023
0.0266

ОВА НЕ Е БЛЕФ, МОЖЕМЕ ДА УПОТРЕБИМЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ БЕЗ НИЧИЈА ДОЗВОЛА И БЕЗ ДОЛГИ КОНСУЛТАЦИИ - Медведев повторно се заканува

Објавено во: Свет 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

„Русија ќе стори сé за да спречи појава на нуклеарно оружје кај нејзините непријателски соседи, на пример, во Украина“, изјави заменик-шефот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Нашите непријатели сакаат да даваат големи изјави. Тие фрлаат поими како слобода, демократија, мисија. Всушност, ова е само ритуална вербална дијареа. Фонтаните на дијареичната демагогија со злобната пискава реторика долго време се испробаното оружје на Англосаксонскиот свет со кој го опсипуваат остатокот од човештвото во обид да ја одбранат својата ексклузивност и правото да владеат со светот“, пишува Медведев на Телеграм.

Медведев нагласи дека „Русија има целосно право да користи нуклеарно оружје“. „Морам повторно да потсетам, за оние глуви луѓе кои само се слушаат себеси. Русија има право да користи нуклеарно оружје доколку е потребно. Во однапред одредени случаи - ако ние или нашите сојузници бидат нападнати со ваков тип оружје или ако агресијата со конвенционално оружје го загрозува опстанок на нашата држава“, пишува тој Медведев.

„Ако заканата за Русија ја премине утврдената граница на опасност, ќе мораме да одговориме. Без ничија дозвола, без долги консултации. И тоа дефинитивно не е блеф“, додава тој.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење