08 Јули, 2020
0.0401

„ОВА Е ВРЕМЕ ЗА ПСИХИЈАТРИ, НЕ ЗА АСТРОЛОЗИ“: Рама со остро предупредување за медиумите по земјотресот

Објавено во: Балкан 28 Ноември, 2019

По предупредувањето на утринската вонредна седница на владата и објавата на Твитер, Рама уште еднаш повторно ги предупреди медиумите дека, согласно со вонредната ситуација, ќе ги затвори ако продолжат со ширење на лажни вести и паника.

-За последен пат ги предупредувам порталите, каналите и другите медиуми дека под услови и правни рамки со вонредна ситуација ќе бидам присилен силно да инѕтервенирам и да ги затворам до крајот на оваа драматична фаза, ако продолжат со лажните вести и ширење паника-порача Рама на својот Фејбсук профил.Рама претходно на Твитер ги предупреди медиумите дека, како што рекол, во оваа сериозна ситуација мора да се мери секој изговорен и напишан збор.

Во истиот тон, Рама утринава говорел и на седницата на владата, а потоа на Твитер ги повика медиумите веднаш да прекинат со пласирање на искривена слика за ситуацијата на загрозените подрачја.

-Во оваа вонредна ситуација, каде мора да се мери секој збор, е недозволиво да се објавуваат шарлатанства на домашните и странски медиуми, или искривено да се толкува ситуацијата под разни изговори и објаснувања ...“, напиша Рама и со големи букви додаде: „Запрете го тоа сега! Веднаш!“.

Рама на седницата на влада рекол и дека ситуацијата е многу сериозна и дека сега, како што рекол е време за психијатри, а не за астролози.

Можеби ќе ве интересира

Пар предизвика хаос во Грција, хотел со Срби под карантин во Едипсос

Пар предизвика хаос во Грција, хотел со Срби под карантин во Едипсос

Вучиќ го враќа полицискиот час

Вучиќ го враќа полицискиот час

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки