21 Април, 2021
0.0192

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Објавено во: Балкан 24 Февруари, 2021

Осуден неонацист од Златна зора влегол и излегол од Македонија со лажно име, маскиран како монах. 

Станува збор за поранешниот пратеник на екстремната десничарска партија Златна зора Христос Папас (59), кој е осуден на 13 години затвор за управување со криминална организација, најверојатно преку Македонија пребегнал во Србија и се крие во манастир. Грчките власти претпоставуваат дека бегалецот успеал да ја напушти Грција на границата со Македонија во октомври лани под лажно име, маскиран во монах, пренесе агенцијата Бета. По него е распишана европска потерница и се очекува наскоро да биде уапсен во Србија и екстрадиран во Грција на издржување на казната. Истрагата е насочена кон неколку српски манастири поврзани со грчкото крило „старокалендарци“. Лидерот на распуштената партија Златна зора Никос Михалојакос и уште петмина поранешни пратеници, вклучително и бегалецот Папас, беа осудени на затвор за претворање на партијата во криминална организација.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер