17 Јули, 2024
0.0259

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

Објавено во: Економија, Свет 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Колку гас троши Европа оваа сезона? Одговорот на тоа прашање неделава го даде здружението GIE (Gas Infrastructure Europe): на почетокот на декември нето повлекувањето на гасот од подземните складишта на блокот беше во просек 563 милиони кубни метри дневно, додека во ноември тоа бројката беше само 157 милиони кубни метри дневно.

Така, „итни“ резерви на природен гас во подземните складишта во Европа се намалуваат, бидејќи студеното време го натера блокот да користи повеќе гориво поради зголемената потрошувачка на енергија, објави во четвртокот Ведомости.

ЕУ испумпала четири пати повеќе гориво од своите залихи во декември во споредба со ноемврискиот просек, според пресметките на оваа куќа, врз основа на податоците на GIE.

Залихите на гас во ЕУ паднаа за 6,3% од капацитетот на 93,3%, и тоа доаѓа откако блокот објави дека испораките на природен гас во октомври скокнале на рекордно високо ниво од речиси 98%.

Дополнително, производството на обновлива енергија, како што се турбините на ветер, падна во декември, покривајќи околу 15 отсто од енергетските потреби на блокот, покажаа податоците. Во меѓувреме, рускиот гигант Газпром продолжува да испорачува гас за транзит до Западна и Централна Европа преку Украина, преку единствената преостаната станица Суја.

До почетокот на декември беа испорачани околу 42,4 милиони кубни метри дневно. Иако испораките на гас во ЕУ во моментов се доволни, аналитичарите предупредуваат дека тоа може да се промени во текот на зимата.

Исто така, експертите велат дека пазарот на ЕУ ќе има големо влијание од потрошувачката на гас во Азија, бидејќи се очекува земјите од Јужна Азија да станат главни двигатели на побарувачката за пазарот на ЛНГ.


Можеби ќе ве интересира

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

Средба на министерката Божиновска со Бјорн Габриел, Европска Инвестициска Банка

Средба на министерката Божиновска со Бјорн Габриел, Европска Инвестициска Банка

ДОЛЖНИЧКА ИЗМАМА: Несуден бугарски инвеститор не му платил на МЕПСО повеќе од 30 милиони евра

ДОЛЖНИЧКА ИЗМАМА: Несуден бугарски инвеститор не му платил на МЕПСО повеќе од 30 милиони евра

КОЈ ЌЕ ИЗВАДИ ОД СВОЕТО КОНТО НАД СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - по моделот „се или ништо“ се нудат близу 10 отсто од акциите на „Македонијатурист“

КОЈ ЌЕ ИЗВАДИ ОД СВОЕТО КОНТО НАД СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - по моделот „се или ништо“ се нудат близу 10 отсто од акциите на „Македонијатурист“

КИНА НАПРЕДУВА ВО ИНДУСТРИЈАТА ЗА ХУМАНОИДНИ РОБОТИ: нов поттик за економијата

КИНА НАПРЕДУВА ВО ИНДУСТРИЈАТА ЗА ХУМАНОИДНИ РОБОТИ: нов поттик за економијата

„Стопанска банка Скопје“ ќе дава двојно повеќе пари за независните членови на Надзорен одбор, колкава е наградата?

„Стопанска банка Скопје“ ќе дава двојно повеќе пари за независните членови на Надзорен одбор, колкава е наградата?

„НАПРАВИЛЕ БУЏЕТ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ КАКО ДА ЗНАЕЛЕ ДЕКА НЕМА ДА БИДАТ ПОВЕЌЕ ВЛАДА“: Мицкоски загрижен, вели состојбата со Буџетот е алармантна

„НАПРАВИЛЕ БУЏЕТ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ КАКО ДА ЗНАЕЛЕ ДЕКА НЕМА ДА БИДАТ ПОВЕЌЕ ВЛАДА“: Мицкоски загрижен, вели состојбата со Буџетот е алармантна