22 Март, 2023
0.0268

ОСМАНИ ВО БРИСЕЛ: Еве со кои високи функционери денес има средби

Објавено во: Македонија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Министерот Османи денеска во Брисел пред бројни високи функциониери ќе ја претстави програмата со која Македонија планира да птеседва годинава со ОБСЕ.

Таму, претседвачот Османи според најавите ќе има одделни средби со  Жозеп Борел како Висок претставник за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската Комисија, потоа со заменикот на Генералниот Секретар на НАТО, Мирчеа Џоана а ќе оствари средби и со високи претставници на ЕУ и НАТО и со специјалниот пратеник на ЕУ за Западен Балкан Лајчак. 

Фокус на средбите ќе бидат разговорите околу надворешно-политички прашања на Македонија.

Пред патот за Брисел, министерот објави фотографија на Фејсбук покрај која напиша:

„На пат за Брисел, каде во својство на претседавач со ОБСЕ ќе ги претставам нашите приоритети пред Северноатлантскиот совет (NAC) во НАТО, а ќе се сретнам и со ВП Борел и СП Лајчак за да разговараме за соработката меѓу ОБСЕ и ЕУ.“

Можно е да е слика од 3 луѓе, седнати луѓе, обувки и внатре
Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија