18 Јули, 2024
0.2192

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави за Радио Кошут дека судот на чело со американскиот милијардер Џорџ Сорос ја казни Будимпешта поради непочитување на правилата за прифаќање мигранти.

Судот на ЕУ во Луксембург во четвртокот ја казни Унгарија со 200 милиони евра, како и 1 милион евра дневни плаќања, за одбивање да се усогласи со претходните судски пресуди поврзани со прекршување на правилата за прием на мигранти ширум ЕУ.

- Оваа одлука ја донесе судот на Џорџ Сорос, општо е познато дека бриселскиот меур е полн со луѓе на Сорос. Ова се однесува на Европскиот парламент, Европската комисија и Судот - кажа Орбан.

Според него, Сорос има план секоја година да носи милион мигранти во Европа, доколку е потребно со давање заеми на европските земји за да го финансираат, со цел „да го промени традиционалниот христијански европски изглед на континентот“ и да го претвори во „континент со мешано население“.

Унгарскиот премиер посочи дека Будимпешта нема да ја промени миграциската политика и дека нема да ја плати казната, а доколку Брисел од своја страна одлучи да не и ги враќа на Унгарија веќе одмрзнатите средства од европските фондови, „и тоа ќе биде одговорено“.


Во ноември 2020 и 2021 година, Судот на правдата на Европската унија во своите одлуки посочи дека одредбите на неколку унгарски закони поврзани со приемот на мигранти се спротивни на европското право. Станува збор за измени на низа закони донесени во 2018 година во контекст на миграциската криза. Судот на ЕУ посебно укажа на неусогласеноста со европското право на одредбите за кривично гонење на оние кои им помагаат на мигрантите при поднесување барања за азил.

Во декември 2020 година, Судот на правдата на ЕУ пресуди против Унгарија поради нејзините строги ограничувања за мигрантите. Судот посебно укажа на „ограничувањето на пристапот до меѓународна заштита, незаконското задржување на барателите за таква заштита во транзитните зони, движењето на илегално пристигнати државјани на трети земји во граничните зони без почитување на гаранциите поврзани со постапката за враќање“.


По миграциската криза во Европа, унгарските власти почнаа да спроведуваат строга политика против мигрантите и бегалците кои ги преминуваат границите на земјата. Поради ова, Будимпешта беше остро критикувана од хуманитарните агенции на ОН и на Европската унија. Во Брисел, унгарските власти се особено критикувани поради одбивањето да ги спроведат одлуките на ЕУ за миграциската политика.

Судот на правдата на ЕУ, исто така, посочи дека сите земји на ЕУ мора да ги почитуваат одлуките на судот и да ги отстранат овие прекршувања, во спротивно може да бидат наметнати финансиски санкции.

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари