23 Јули, 2024
0.0595

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

Објавено во: Свет 21 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во петокот го посети Берлин, а пред средбата со канцеларот Олаф Шолц, во интервју ја критикуваше имиграциската политика на Германија.

- Германија денес не изгледа како пред десет години... оваа Германија веќе не е Германија што ни ја дадоа нашите дедовци и родители за пример - изјави Орбан за унгарското државно радио Кошут пред средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Орбан објасни дека некогаш било кажано дека Германија е „земја на ред и вредни луѓе“.

Денеска Германија е шарен, изменет мултикултурен свет каде што мигрантите повеќе не се гости – рече унгарскиот премиер.

Тој додаде дека проблемот е што „левичарската влада“ во Берлин „масовно ги дели германските пасоши“.

Критики и против Урсула фон дер Лајен

Мигрантите веќе не се гости на германските домаќини, но сега имаат свое право – заклучи Орбан. Тој уште еднаш повтори дека ја донел вистинската одлука во 2015 година кога не дозволи бегалците да останат во Унгарија.

Во истото интервју тој ги критикуваше и кадровските планови во Брисел кои упатуваат на реизбор на Урсула фон дер Лајен, која е „производ на коалицијата за војна и миграција“ и го обвини претседателот на Европската народна партија, Германецот Манфред Вебер, на водечките европски конзервативци од десницата и се обидува да ги спроведе „плановите на Сорос“.

За разлика од обичајот при работните посети, по средбата не е предвидена прес-конференција, а германските медиуми пишуваат дека откажувањето на средбата со медиумите и избегнувањето на фотосесијата е „желба на канцеларската канцеларија“.

Шолц и Орбан оваа недела присуствуваа на натпреварот Германија-Унгарија на Европското фудбалско првенство, но не седнаа еден до друг.

Орбан е еден од најжестоките критичари на отворената миграциска политика на германската влада, особено во времето на канцеларката Ангела Меркел.

Можеби ќе ве интересира

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите