29 Ноември, 2023
0.0257

Оние кои прележале корона во последните година дена, се соочуваат со потенцијална смртоносна компликација: Ново предупредување од британски научници

Објавено во: Свет 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Ново предупредување пристигнува од британските научници, а е поврзано со ковид.

Имено, како што се наведува, луѓето кои прележале корона вирус се соочуваат со потенцијално смртоносна компликација.

Ковид го зголемува ризикот од згрутчување на крвта (тромби) опасни по живот - најмалку една година по инфекцијата, предупредија британските експерти

Згрутчувањето на крвта може да предизвика срцев удар, мозочен удар, белодробна емболија (ПЕ), длабока венска тромбоза (ДВТ) и, во најлош случај, смрт.

Истражувањето, објавено во Circulation, врз основа на анализа на 48 милиони медицински досиеја на луѓе со корона, покажа дека вирусот довел до дополнителни 10.500 срцеви удари.

Се верува дека вирусот предизвикал и неколку други компликации, како што се ДВТ и ПЕ само во Англија и Велс.

ДВТ е згрутчување на крвта што често се формира во ногата, додека ПЕ е згрутчување на крвта што го блокира крвниот сад во белите дробови.И двете состојби се сериозни и може да доведат до инвалидитет или дури и смрт.

- Засегнати се и луѓе со благи или умерени форми на корона - велат истражувачите.

Сепак, научниците од универзитетите низ Велика Британија истакнаа дека ризикот од згрутчување на крвта кај оние кои се заразени со корона вирусот е релативно мал и се намалува со текот на времето, пренесува порталот република.рс


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008

НЕМА ПУШЕЊЕ ВО ПАРКОВИ, НА ПЛАЖИ И ЈАВНИ МЕСТА: Европска земја воведува строги мерки за пушачите

НЕМА ПУШЕЊЕ ВО ПАРКОВИ, НА ПЛАЖИ И ЈАВНИ МЕСТА: Европска земја воведува строги мерки за пушачите