05 Август, 2021
0.0246

ОДЛИЧНА ВЕСТ ОД ГРЦИЈА: Од 1. јули тестирањето за корона вирусот најверојатно нема да биде задолжително

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2020

Грчкиот министер за туризам најави дека од 1. јули нема да биде задолжително тестирањето за Ковид-19.

-За сега идејата е сите да бидат тестирани, но 1. јули е далеку, таша што најверојатно нема да боде задолжително порача, министерот за туризам Харис Теохарис.

Според него, протоколите и правилата најверојатно ќе претрпат измени, но напомена дека здравствените власти од регионот допрва ќе разговараат на оваа тема.

-Мерките се уште до крај не се дефинирани. Тие ќе бидат договарани на билатерално ниво. Се Очекува наскоро да има разговори на сите нивоа и ќе се најде решение за сите земји од Балканот, порача Теохарис.

А од домашните хотелски капацитети велат дека се подготвени за туристичката сезона, но проблемот е што се уште не се знае кога хотелите ќе смеат да се отворат, и под кои правила.

Нивна надеж оваа летна сезона ќе бидат домашните туристи. 

Можеби ќе ве интересира

ЕВИЈА ВО ПЛАМЕН: Монасите не сакаат да го напуштат манастирот

ЕВИЈА ВО ПЛАМЕН: Монасите не сакаат да го напуштат манастирот

Во Србија скоро 500 заразени со коронавирусот

Во Србија скоро 500 заразени со коронавирусот

Маж загина во пожарите во Косово

Маж загина во пожарите во Косово

НАМЕСТО ПРОТИВ КОРОНА, ГИ ВАКЦИНИРАЛА ПРОТИВ ОБИЧЕН ГРИП - сестра од БиХ е отстранета од работа, се води истрага

НАМЕСТО ПРОТИВ КОРОНА, ГИ ВАКЦИНИРАЛА ПРОТИВ ОБИЧЕН ГРИП - сестра од БиХ е отстранета од работа, се води истрага

НЕВАКЦИНИРАНИ МЛАДИ МАЖИ ПОД 40 ГОДИНИ ЗАВРШУВААТ НА ИНТЕНЗИВНА - загрижувачки вести од српска ковид болница

НЕВАКЦИНИРАНИ МЛАДИ МАЖИ ПОД 40 ГОДИНИ ЗАВРШУВААТ НА ИНТЕНЗИВНА - загрижувачки вести од српска ковид болница

ПОЧИНА МИРОСЛАВ ЛАЗАНСКИ - српски амбасадор во Москва и човек кој се залагаше за цврсто српско-руско пријателство

ПОЧИНА МИРОСЛАВ ЛАЗАНСКИ - српски амбасадор во Москва и човек кој се залагаше за цврсто српско-руско пријателство

ТЕМПЕРАТУРА НАД 47 СТЕПЕНИ - ГРЦИЈА „ГОРИ“ - во осум места измерени 45,3 степени

ТЕМПЕРАТУРА НАД 47 СТЕПЕНИ - ГРЦИЈА „ГОРИ“ - во осум места измерени 45,3 степени

Терористичка група подметнувала пожари во Турција

Терористичка група подметнувала пожари во Турција

ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Пожар се шири во Атина

ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Пожар се шири во Атина