23 Јули, 2024
0.2290

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Објавено во: Финансии 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Московската берза (MOEX) денеска објави дека тргувањето со долари и евра повеќе нема да биде достапно од 13 јуни, по новите ограничувања воведени од Соединетите Американски Држави против Русија.

„Поради воведувањето на рестриктивни мерки од страна на Соединетите држави против Московската берза група, берзанското тргување и порамнувањето на испорачливите инструменти во американски долари и евра се суспендирани“, објави Централната банка на Русија, пренесе Ројтерс.

Банкарските депозити на граѓаните се безбедни

Банката излезе со итно соопштение за да ги увери граѓаните дека нивните банкарски депозити во долари и евра се безбедни, пренесуваат медиумите.

Ова е одговорот на Русија на одлуката на американското Министерство за финансии, кое го воведе осмиот пакет антируски санкции, вклучувајќи повеќе од 30 лица и 200 организации од Русија, како и од Кина.

Санкциите се однесуваат и на руската финансиска инфраструктура, вклучувајќи ја Московската берза, Националниот клириншки центар, осигурителната компанија СОГАЗ и други. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, коментирајќи ги новите антируски санкции на Вашингтон, јасно му порача на Вашингтон дека Русија нема да ги остави без одговор агресивните дејствија на САД.

Да потсетиме, во средата, САД воведоа повеќе од 300 нови санкции за поединци и компании кои директно или индиректно ги помагаат руските воени напори.

Денешните санкции на Стејт департментот и Секретаријатот за финансии се насочени против странски компании кои го олеснуваат водењето војна на Русија, вклучително и кинеските, потоа против странски финансиски институции кои работат со руската економија, како и поединци и компании кои го овозможуваат тоа за да се избегнат постоечките санкции. На листата на санкции е и фирма од Белград, како и нејзиниот сопственик, руски државјанин.

На списокот на осмиот пакет санкции се лидерот на Гагаузија Евгенија Гуцул, рускиот научен центар за роботика и кибернетика, седум бродови за транспорт на течен гас, „Уралвагонзавод“, структури на Росатом, „Гаспром инвест“, како и компании поврзани со ИТ секторот и воздухопловството Движење на деца и млади „Прва“ и други.

Можеби ќе ве интересира

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници