27 Октомври, 2021
0.0219

Од утре Бугарија се затвора за патници од четири земји

Објавено во: Балкан 25 Јули, 2021

Источниот сосед ги ограничува патувањата. 

Бугарија од утре се затвора за патниците од Холандија, Малта, Андора и Грузија.  Ова се однесува за патниците странци кои ќе пристигнуваат од наведените земји. Дописникот на МИА од Софија јави дека на бугарските државјани кои пристигнуваат од овие земји, како и на лицата со постојано жителство во нив и членовите на нивните семејства, дозволен ќе им биде влез во земјата само со негативен тест за коронавирус, независно дали се вакцинирани или не. 

Во Црвената зона од минатата недела се наоѓаат Велика Британија, Шпанија, Кипар и Кувајт. Влегувањето во црвената зона значи дека Бугарија не дозволува посети од овие земји, освен ако не се работи за бугарски државјани и лица со статус на постојан, долгорочен или продолжен престој во земјата и на членовите на нивните семејства. Во овие случаи, не е важно дали некое лице е вакцинирано и ќе мора да приложи негативен ПЦР за влез во Бугарија. Можно е тестот да се замени со 10-дневен карантин и да се откаже доколку се прикаже негативен тест за ПЦР во рок од 24 часа по собирањето.

Бугарија им дозволува на туристите од Русија да влезат со негативен ПЦР тест, без рзлика дали се вакцинирани. 

На Балканот расте бројот на заразени со коронавирусот. Алармантно е во Грција, но расте бројот на инфицирани и во Србија. Делта сојот многу брзо се шири. 

Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот