07 Јули, 2020
0.0408

Од што се плаши Макрон?

Објавено во: Свет 17 Октомври, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа потенцираше дека прерано е за преговори со Македонија и Албанија, и ги нагласи стравувањата на Франција од прилив на нови мигранти од Балканот, издвојувајќи ја Албанија. Ја спореди Европската унија со убава голема куќа во која сите живеат заедно. 

„Сега имаме одредени проблеми, еден член на семесјтвото одлучи да си замине, треба да се инвестира за поправки, а некои членки велат, дека иако не сме ја реновирале куќата, треба да каниме нови пријатели во неа. Како да им објаснам на моите граѓани дека втората земја, од каде имаме најмногу барања за азил, се луѓе што доаѓаат од Албанија, а ние треба да почнеме преговори со нив. И тие имаат безвизен режим на патување“, ова Макрон го издвои како главен проблем на кој ја темели политиката против проширување на унијата.

Вели дека им треба време да воспостават ред. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД