10 Јуни, 2023
0.0259

ОД ПОПЛАДНЕВО ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ И ОЛУЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР: Ќе дува и со брзина од 100 километри на час

Објавено во: Македонија 04 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Метеорологот Славчо Попоски најавува продор на поларен воздушен бран и олун северен ветер и тоа почнувајќи од денеска попладне и навечер.

-Во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на поларна воздушна маса од север. Сето ова ќе биде проследено со силен , повремено и олуен ветер од северен правец (над 80 км/час, на планините и до околу 100 км/час). Токму поради ова препорачуваме крајна претпазливост поради можни штети.

Во текот на денешната вечер и ноќ температурите нагло ќе опаднат и во следните денови потоа наутро на повеќе места ќе се спуштаат до околу -10 степени, понекаде и до околу -15 степени, додека на високите планини на северозапад температурите ќе се спуштаат и под -15 степени.

Утре локално се уште ќе провејува снег, додека во текот на следната седмица ќе имаме претежно стабилно, суво и многу студено време (претежно сув студ).

Во скопје и околината исто така ќе има послаби врнежи претежно од снег а ќе започне да дува и силен северен ветер. Температурите од денешната ноќ нагло ќе опаднат и ќе бидат под нулата (близу -10 степени наутро).  Максималните температури исто така ќе се задржат околу или под нулата.

фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Можеби ќе ве интересира

ДУИ денеска се собира, ќе се решава за излез од Влада

ДУИ денеска се собира, ќе се решава за излез од Влада

Директори од основни училишта во Кавадарци се тепале во ноќен клуб

Директори од основни училишта во Кавадарци се тепале во ноќен клуб

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена