25 Април, 2024
0.0262

ОД МИЛИЈАРДЕР НА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИ ЛУЃЕ НА ФОРБС, ДО ПАД КОЈ ОДЕКНА: Како банкротирше Ал Мухаири

Објавено во: Економија 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Додека успешните приказни за милијардери честопати се инспиративни, нивните патувања повремено скршнуваат на неочекувана територија, што кулминира со банкрот. Овие непредвидени падови можат да понудат вредни лекции, слично како приказната за поранешниот милијардер од ОАЕ, Калифа Ал Мухаири.

Форбс го процени нето богатството на Ал Мухаири на 1,5 милијарди долари во 2018 година. Иронично, тој ги надгледуваше компаниите кои обезбедуваа финансиски услуги на други фирми. Сепак, во 2021 година, самиот Ал Мухаири поднесе барање за банкрот, што означи драматична промена во неговото богатство. Претходно во февруари, Блумберг објави дека луксузната градска куќа во Кенсингтон во сопственост на поранешниот милијардер е на продажба за неверојатни 34 милиони долари како дел од стечајната постапка. Ажурирањето повторно привлече внимание кон колапсот на NMC Health, компанија во која Ал Мухаири имаше значителен удел.

Кој е Ал Мухаири?

Калифа Бин Бути Бин Омаир Ал Мухаири ја започна својата кариера во Националната нафтена компанија Абу Даби (ADNOC), каде што стекна искуство во финансии, по дипломирањето на Универзитетот Сафолк во Бостон, САД. Во 2006 година беше назначен за генерален директор и претседател на Управниот одбор на финансиската брокерска куќа Brokerage House Securities, чиј беше и основач и партнер. BHS е специјализирана за обезбедување супериорни финансиски услуги за компаниите котирани на финансискиот пазар на Дубаи (DFM) и на пазарот за хартии од вредност во Абу Даби (ADKS).

Една година подоцна, Ал Мухаири ја основа One Financial Markets, брокерска фирма лиценцирана од страна на Financial Conduct Authority (FCA) во Велика Британија, специјализирана за обезбедување финансиски услуги преку нејзините подружници во други региони во светот, како што се Блискиот Исток, Европа, Јужна Америка, Централна и Југоисточна Азија.

Ал Мухаири, исто така, ја основаше групата KBBO во ОАЕ во 2008 година, која подоцна вклучуваше три групи: Emirates Hospitals Group (EHG), која вклучува голем број компании и претпријатија кои управуваат со болници и клиники; Група за производи за широка потрошувачка (CPG), групација за малопродажба и фокусирана на потрошувачите која поседува различни брендови, вклучително и свежо замрзната храна; и Investments, инвестициска група формирана во рамките на KBBO Group за да има интереси во различни сектори во повеќе географски области.

На врвот на неговиот успех во 2018 година, тој дебитираше на годишната листа на Форбс на милијардери со нето богатство од 1,5 милијарди долари. Тој беше вториот најмлад арапски милијардер на 39-годишна возраст. Сепак, патувањето на Ал Мухаири како милијардер беше краткотрајно и траеше само две години. Неговото богатство падна на 1,2 милијарди долари во 2019 година, а потоа падна од листата во 2020 година, истата година кога неговата кариера пропадна.

Пред распадот на неговата империја во 2020 година, Ал Мухаири имаше неколку позиции, бидејќи беше претседател на Одборот на директори на Групацијата Travelek, Infinite Investment Company, First Energi Bank, а исто така беше и извршен потпретседател на Одборот на директори. на Centurion Investment Company, додека тој беше и претседател на Одборот на директори на Al Salam Bank-Bahrain, која беше преименувана во Al Salam Bank во октомври 2021 година.

Неуспехот на Ал Мухаири започна во декември 2019 година кога истражувачката компанија Muddi Waters објави извештај во кој го обвини NMC Health за измама и манипулација со финансиските резултати. Извештајот, исто така, посочува дека името на Ал Мухаири е директно вмешано во измамата, како и вмешаноста на Фрст енерџи банка, каде што Ал Мухаири бил претседател на одборот на директори. Откритијата за измамата на NMC Health предизвикаа колапс на империјата на Ал Мухаири и на уште двајца милијардери акционери - Индиецот Б.Р. Шети, основач на NMC Health и Саид Бин Бути Ал Кебаиси, главниот акционер на здравствената групација - и двајцата отпаднаа од листата на милијардери на Форбс во 2020 година.

Признавајќи ја манипулацијата, NMC Health потврди во март 2020 година дека сокрила долг од над 2,7 милијарди долари. Компанијата потоа ги препроцени своите долгови на 6,6 милијарди долари, должни на 80 финансиски институции во ОАЕ и во странство, вклучувајќи ја и Комерцијалната банка Абу Даби (ADCB). Во април 2020 година, акциите на NMC Health беа отстранети од берзата во Лондон, околу два месеца откако акциите беа суспендирани. За време на кризата, Ал Мухаири почна да се повлекува од позициите што ги имаше откако поднесе оставка како член на Одборот на директори на NMC Health на 14 февруари 2020 година, а исто така поднесе оставка и од позицијата претседател на одборот на Ал Салам банка-Бахреин. на директори „од посебни причини“ без дополнителни детали, пренесува Форбс.


Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?