25 Април, 2024
0.0262

ОД ФАКУЛТЕТ, ДИРЕКТНО НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Делта вработи 33 млади лидери

Објавено во: Економија 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Како дел од програмата Млади лидери, компанијата „Делта холдинг“ вработила триесет и три млади луѓе кои штотуку дипломирале факултет, без претходно работно искуство. Претставниците на Управниот одбор и високиот менаџмент на компанијата им посакаа добредојде на новите колеги од 12-тата генерација на млади лидери, споделувајќи ги нивните искуства и давајќи им поддршка.

„Многу сме горди што компанијата „Делта холдинг“ ја пречекува 12-та генерација млади лидери, што веруваме дека ќе биде исклучителна, бидејќи во нив препознавме голем развоен потенцијал. Програмата е единствена на пазарот по тоа што на учесниците им овозможува посветено менторство, серија обуки за вештини потребни во светот на бизнисот и работа на проекти преку кои ќе запознаат различни деловни сегменти. На тој пат ние континуирано го следиме и поттикнуваме нивниот развој и заедно ја градиме иднината на нашата компанија“, изјави Катарина Видановиќ, директорка за човечки ресурси на Делта Холдинг.

„Еден од најубавите денови во Делта Холдинг секоја година е денот кога младите лидери почнуваат да работат. Веруваме дека оваа генерација крие фантастични специјалисти, експерти и нова енергија која ќе донесе нови идеи во нашата компанија. Во нашиот систем тие ќе работат во различни бизниси, на позиции од маркетинг до логистика. Од самиот почеток ќе бидат соочени со реални деловни задачи и работа на проекти. Нивниот пат секако ќе биде полн со предизвици, но тие ќе бидат подготвени за нив со работа со мотивирани и искусни ментори, како и преку работилници дизајнирани специјално да го стимулираат нивниот развој“, рече вишиот потпретседател за стратегија и развој Марија Десивојевиќ Цветковиќ и даде совети до младите лидери кои ќе им помогнат храбро да влезат во светот на бизнисот преку секојдневно учење.

Учесниците ја гледаат програмата како добра можност да се испробаат во една од најуспешните домашни компании и во стимулативна средина која им обезбедува внимателно дизајнирана едукација и менторство.

„Програмата Млади лидери е добра можност за младите без искуство, за сите оние кои се уште не успеале целосно да се пронајдат себеси. Ме мотивираше лично да се пријавам и да ги направам првите деловни чекори во една од најуспешните компании во Србија“, изјави Тоња Крецловиќ, млад лидер на 12-та генерација.

„Големо задоволство е да се стане млад лидер на 12-та генерација. Ова е одлична можност да работиме со нашите ментори за да стекнеме дополнителен увид во светот на бизнисот и да го подобруваме нашето знаење секој ден во стимулативна средина“, вели Јован Ќириќ.

„Слушнав многу позитивни искуства за програмата, а фактот што успешни и остварени луѓе работат во Делта Холдинг придонесе да го прифатам предизвикот и да се пријавам на натпреварот. Да се ​​биде избран од речиси 2000 апликанти е навистина огромен поттик. Младите лидери се одлична можност да го започнеме нашиот развој со многу труд и желба и да искористиме се што може да понуди програмата и компанијата“, смета Димитрије Петричевиќ.

Компанијата „Делта Холдинг“ е многу горда на својата програма „Млади лидери“, со која сака значителен број млади, универзитетски образовани таленти да останат во Србија, каде што ќе работат и ќе ја градат својата деловна кариера. Во 11-тата година од програмата, повеќе од 370 млади луѓе ја започнаа својата деловна кариера во рамките на системот Делта Холдинг.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?