10 Јуни, 2023
0.0296

Обвинителството отвори предмет за надзорот на новите автопати

Објавено во: Македонија 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет за ангажирањето на надзорот од 22 милиони евра за изградба на автопатите од страна на конзорциумот Бехтел и Енка на коридорите 8 и 10д.

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, следејќи ги информациите по медиумите поврзани со изградбата на автопатиштата, со цел да ги провери наводите што се изнесуваат во јавноста, отвори предмет по допрен глас. Предметот е распореден кај надлежен јавен обвинител, кој презема дејствија и ќе изврши проверки, по што ќе донесе јавнообвинителска одлука за понатамошниот тек на постапката“ соопшти ОЈО ГОКК.

Изборот на консултантот со неговите подизведувачи за 22 милиони евра извесен период отвораше теми на сомнеж кај медиумите, а премиерот Димитар Ковачевски неколкупати јавно ги повика и обвинителството и Државната комисија за спречување корупција да ги испитаат наводите.

За консултантот „ИРД инженеринг“ работат три фирми -: шпанската „Ептиса“ и двете домашни фирми „Електра Солушнс“ и „Евро консалтинг“.

Изградбата на автопатите треба да започне на 4 април.

Можеби ќе ве интересира

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп