29 Февруари, 2024
0.0269

ОБИД ЗА ИЗМАМА: Граѓаните повторно добиваат СМС дека нивната пратка е заглавена

Објавено во: Македонија 28 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Уште еден обид за измама на граѓаните преку СМС пораки.  Граѓаните да бидат внимателни. 

Денеска повторно стигнуваат пораки со кои корисникот го информираат дека неговата пратка е заглавена и каде е додаден линк на кој најверојатно се бара корисникот да внесе лични и финансиски податоци. Во пораките се наведува Пошта на Северна Македонија како испраќач, но сепак има граматички и правописни грешки какви што имаше и во претходните вакви пораки.


Бројот од каде се испраќа оваа порака е +60 што е појдовен префикс за азиската држава Малезија. Во последните месеци се случија десеттина вакви обиди за измами.  Од институциите и тогаш повикаа граѓаните да бидат претпазливи и да не наседнуваат на измамите. Постојано лица од странство на социјалните мрежи им пишуваат на граѓаните дека човек со исто презиме како нивното оставил наследство и бараат податоци за да ги измамат граѓаните. И овие пораки се полни со граматички и правописни грешки. 

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ПОЗНАТИОТ НЕВРОХИРУРГ ФИЛИПЧЕ Е МОЖЕН НОСИТЕЛ НА ЛИСТА ВО ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4? - чествување во Прилеп, се подготвува ли теренот за негово лансирање

ДАЛИ ПОЗНАТИОТ НЕВРОХИРУРГ ФИЛИПЧЕ Е МОЖЕН НОСИТЕЛ НА ЛИСТА ВО ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4? - чествување во Прилеп, се подготвува ли теренот за негово лансирање

КАРПОШАНИ СИ ГО САКААТ СТЕВЧО, КУМАНОВЦИ НАЈМНОГУ ЗА МАКСИМ - еве каде собираат најмногу потписи претседателските кандидати

КАРПОШАНИ СИ ГО САКААТ СТЕВЧО, КУМАНОВЦИ НАЈМНОГУ ЗА МАКСИМ - еве каде собираат најмногу потписи претседателските кандидати

Од март сите државни инспекторати се приклучуваат на Е-инспектор

Од март сите државни инспекторати се приклучуваат на Е-инспектор

ОПШТИНА СТРУМИЦА СО АКЦИЈА ЗА ЛЕО: Паркирај и донирај!

ОПШТИНА СТРУМИЦА СО АКЦИЈА ЗА ЛЕО: Паркирај и донирај!

КОГА ЌЕ ПОЧНЕ КАМПАЊАТА ЌЕ ВАЖАТ СТРОГИ ПРАВИЛА НА ИГРА: Нема употреба на државни ресурси за партиски цели

КОГА ЌЕ ПОЧНЕ КАМПАЊАТА ЌЕ ВАЖАТ СТРОГИ ПРАВИЛА НА ИГРА: Нема употреба на државни ресурси за партиски цели

НА ПРОФЕСОРКАТА ВАНКОВСКА И НЕДОСТИГААТ ПОМАЛКУ ОД 1.000 ПОТПИСИ: „Броиме ситно“, објави Апасиев

НА ПРОФЕСОРКАТА ВАНКОВСКА И НЕДОСТИГААТ ПОМАЛКУ ОД 1.000 ПОТПИСИ: „Броиме ситно“, објави Апасиев

ЌЕ МУ БИДАТ ЛИ ПОКРИЕНИ ТРОШОЦИТЕ НА ЛЕОНИД?: Демири вели комплетно се посветени на изнаоѓање решение

ЌЕ МУ БИДАТ ЛИ ПОКРИЕНИ ТРОШОЦИТЕ НА ЛЕОНИД?: Демири вели комплетно се посветени на изнаоѓање решение

Дизни планира спојување од 8,5 милијарди долари со индиска медиумска компанија

Дизни планира спојување од 8,5 милијарди долари со индиска медиумска компанија

РАЗОЧАРАНИОТ ЧЛЕН НА ЛЕВИЦА СО ГОЛЕМА ДОНАЦИЈА ЗА ВМРО - ДПМНЕ: продолжуваат партиските препукувања пред избори

РАЗОЧАРАНИОТ ЧЛЕН НА ЛЕВИЦА СО ГОЛЕМА ДОНАЦИЈА ЗА ВМРО - ДПМНЕ: продолжуваат партиските препукувања пред избори