25 Февруари, 2021
0.0272

ОБДУКЦИЈАТА ПОКАЖАЛА: Смртта на постарата жена во Хрватска нема никаква врска со вакцинацијата од ковид

Објавено во: Балкан 06 Јануари, 2021

Вили Берош, хрватски министер за здравство, потврди дека 82-годишна жена починала во дом за стари лица во Чаковец, еден ден откако била вакцинирана.

Но, како што нагласува, нејзината смрт нема врска со вакцинацијата, и е предизвикана од срцева слабост.

„Таа беше вакцинирана на 27 декември, а госпоѓата почина следниот ден поради одредени форми на срцева слабост. Добивме извештај од обдукцијата. По вакцинацијата, таа беше во добра состојба, следното утро сè беше во ред, околу 17 часот нејзината состојба се влоши, ја повикаа брзата помош, но таа почина еден час подоцна“, рече Берош.

Кај оваа жена бил земен брис за ковид-19, и наодот бил негативн, а обдукцијата покажала дека пациентката починала од срцева слабост, предизвикана од сериозни промени во срцевите садови. 

„Таа страдаше од астма, имаше нарушувања во голтањето, имаше сонда, не можеше да оди сама“, нагласи хрватскиот министер за здравство, наведувајќи уште некои други дијагнози на починатата жена.

Според него, нејзината смрт нема никаква врска со вакцинацијата.

„Настанот ќе биде пријавен во ХАЛМЕД и ќе продолжи да се проценува, но Комисијата утврди дека смртта нема никаква врска со вакцинацијата“, рече Берош.

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе