25 Април, 2024
0.0251

NVIDIA СТАНА ТРЕТА НАЈВРЕДНА КОМПАНИЈА НА СВЕТОТ - еве кои две се на врвот

Објавено во: Економија 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Nvidia постигна уште еден голем успех со престигнувањето на Сауди Арамко по пазарна вредност, со што производителот на чипови стана трета највредна компанија во светот по Apple и Microsoft.

Компанијата имаше вредност од 2,06 трилиони американски долари по затворањето во петокот. Во меѓувреме, вредноста на Aramco падна на 2,03 трилиони долари, според податоците собрани од Bloomberg.

Акциите на Nvidia пораснаа поради огромната заработка што го потврди оптимизмот на Вол Стрит за потенцијалот на вештачката интелигенција да ја преобликува технолошката индустрија.

Компанијата доминира на пазарот за графички чипови дизајнирани за сложени компјутерски задачи потребни за извршување на апликации за вештачка интелигенција.

Цената на акциите на Nvidia забележа значителен нагорен тренд во текот на годината, со пораст од приближно 66 проценти. Во однос на пазарната капитализација, компанијата додаде приближно 834 милијарди долари во вредност.

Позитивниот тренд на цената на акцијата продолжи и во понеделникот со пораст од 1,8 отсто.

За разлика од Nvidia, Saudi Aramco се соочи со предизвици во перформансите на акциите оваа година. Нивната цена од почетокот на годинава падна за повеќе од пет отсто.

Факторите кои придонесоа за падот на цената на Арамко се намаленото производство на нафта поради намалувањата на ОПЕК Плус и загриженоста за потенцијалната дополнителна понуда на акции од страна на владата на Саудиска Арабија, што може да влијае на нејзината вредност.

Тпортал

Фото: EPA

Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?