25 Јуни, 2024
0.0265

„НУДАТ ШУПИ И ДУПКИ, А ЦЕНИТЕ СЕ КАКО ВО МОНАКО“: Сместувањето во Грција поскапело повеќе од двојно, Србите се во невидена паника за летување!

Објавено во: Балкан 20 Мај, 2024

Добивај вести на Viber


Аранжманите „First minute“ се добро платени, куферите полека се пакуваат за да одат на море на крајот на мај или на почетокот на јуни, а за оние кои не го платиле годишниот одмор во претходните месеци, има бројни понуди со попусти.

И годинава стандардно Грција е најактуелна, иако на мапата на нашите граѓани се појави нова дестинација Кипар, која за малку помала разлика нуди и убаво искуство.

Но, промени на цените имаше и во Грција. Што се однесува до храна, пијалоци, лежалки, како и цената на сместувањето доколку одите приватно. Во оваа прилика се огласи член на познатата Фејсбук група „Грчка инфо“, очигледно разочаран од новите цени, поточно на Тасос.

-Ги гледам цените на Тасос, и тоа е како Монако - напиша тој, алудирајќи на тоа дека цените на овој остров се речиси како во една од најскапите земји во светот.

Колкава е разликата во цените во однос на претходните неколку години, доказ е и коментарот на друг член на оваа Фејсбук група.

Тој истакна дека во 2022 година бил на Тасос и дека тогаш платил 700 евра за осум ноќевања со појадок, додека сега, точно истото сместување поскапело на речиси неверојатни 2.200 евра.

Разликата е повеќе од двојно зголемена, а кога на тоа ќе се додадат зголемените цени на обичните гиро, лименки со сок или пијалоци на плажа, тоа значи дека планираниот буџет за оние кои летуваат на брегот на Егејското Море ова година ќе мора драстично да се зголеми.

Според многубројните коментари под првичната објава, се чини дека таква не е ситуацијата само на Тасос, туку дека разликата во цената е очигледна и во остатокот од Грција.

- Годинава станоиздавачите претераа. Какви шупи и дупки изгледаат во нив ќе живеат стока, а не луѓе. Се согласувам дека е само десет дена, сите ќе преживеат, но... Овие стандардни дрвени и лимени кревети како во болница со се кујна на 15 квадрати и дополнителен кревет, полскиот преклопен. Ако веќе наплаќаат многу, нека биде достојно за мажот и семејството - додаде друг коментатор.

Со проверка на најпознатиот сајт за резервација на сместување, се уверивме дека во средината на јули, поточно на Тасос, нема ноќевање за две лица со дете над десет години, по цена под 9.000 динари или околу 80. евра.

Хотелите обично се поскапи, но и просечните грчки апартмани имаат висока цена, па за една типична вила (додуша со скромен базен) во комплексот потребно е да се издвојат од 15.000 до 20.000 динари за една ноќ.

Сè е поскапо - сместување, авионски билети, основни потреби

Исто така, според Александар Сеничиќ, директор на Националната асоцијација на туристички агенции (ЈУТА), евидентно е дека цените пораснале, дека инфлацијата во претходниот период го направила својот данок и дека Грците одлучиле да заработат повеќе оваа година од претходните години.

- Логично е што поради сите светски случувања, цените мораа да растат. Како и во сите сектори, цените на аранжманите се повисоки, така и омилената српска дестинација Грција е поскапа за пет до 15 отсто кога станува збор за апартманско сместување, додека хотелското сместување е поскапо за пет до 20 отсто. Поскапеа и авионските билети, а и авионското гориво и воопшто превозот, па сето тоа се фактори кои влијаат на конечното формирање на цената. Во случајот годинава нешто поскапи аранжмани - објасни претходно Сеничиќ за Бизпортал.

Грчката влада е виновна?

На почетокот на 2024 година, локалните медиуми објавија дека грчката влада од 1 јануари имплементирала нова еколошка такса, која ќе се плаќа наместо данокот за престој, кој стапува на сила од 2018 година.

Тоа значи дека ќе се наплаќа од почетокот на оваа сезона, во сите туристичко сместувачки капацитети низ Грција, во зависност од категоризацијата на сместувачкиот објект - на лице место.

Во периодот од март до октомври за студиа и апартмани, како и хотели до две ѕвезди ќе се наплаќа 1,5 евра по лице за ноќевање, хотели со три ѕвезди по лице по ноќевање, хотели со четири ѕвезди седум евра по лице. од ноќевање, додека хотелите со пет ѕвезди ќе чинат 10 евра по лице за ноќевање.

Споредено со цената на туристичката такса, новата, еколошката е речиси двојно повисока, а грчката влада претходно изјави дека ги зголемува туристичките такси за да ги насочи средствата во фондот за санирање на штетите предизвикани од климатските промени. .

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

АКО ОДИТЕ НА ОДМОР ВО ЦРНА ГОРА, ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ КОЛКУ Е КВАЛИТЕТНА ВОДАТА ВО МОРЕТО: Еве што покажуваат најновите истражувања

АКО ОДИТЕ НА ОДМОР ВО ЦРНА ГОРА, ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ КОЛКУ Е КВАЛИТЕТНА ВОДАТА ВО МОРЕТО: Еве што покажуваат најновите истражувања

„ПЕКОЛОТ“ ВО ГРЦИЈА ОДЗЕМА ЖИВОТИ: Починаа шест туристи

„ПЕКОЛОТ“ ВО ГРЦИЈА ОДЗЕМА ЖИВОТИ: Починаа шест туристи

НАЈУБАВИ ЕЗЕРА ВО ЕВРОПА: На листата се најдоа четири од Балканот

НАЈУБАВИ ЕЗЕРА ВО ЕВРОПА: На листата се најдоа четири од Балканот

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа