05 Октомври, 2022
0.0375

НОВИНАРИТЕ НА ИНДЕКС НА НОЗЕ - кои се клучните грешки во лекувањето на нивниот колега Матијаниќ кој почина од ковид на 51 годишна возраст

Објавено во: Балкан 10 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Прераната смрт на новинарот на Индекс, Владимир Матијаниќ, на 51-годишна возраст, кој боледуваше од неколку хронични автоимуни болести и акутен ковид-19, поттикна многу негови колеги да испитаат до кој степен лошата реакција на хрватскиот здравствен систем е одговорна за трагичниот исход.

Имено, едноставно е неприфатливо Матијаниќ, човек со толку сериозни основни болести, кои го направија особено ризичен за тешка форма на ковид-19, и покрај упорните прашања, па дури и патувањето во болница, да не успеал да биде темелно и адекватно прегледан во текот на неколку дена и/или хоспитализиран и да прима лекови наменети за превенција од тешки форми на болеста, токму за лица од неговиот здравствен профил, за кои министерот Вили Берош вчера изјави дека „потврдивме дека постојат“ на залихи во здравствениот систем.

„Десет пати се јавивме и ги молевме да го примат Влада во болница. Тие не сакаа“

Се поставуваат прашања колку и на кој начин здравствениот систем е одговорен за смртта на Матијаниќ. Во соработка со неколку медицински експерти колегите н овој новинар се обиделе да ги наведат клучните пропусти по редослед.

Пред се, треба да се истакне дека главен виновник за смртта на Матијаниќ, исто како и за смртта на многу други заболени од Ковид-19 и други болести, е лошо менаџираниот здравствен систем, додека дел од лекарите и медицинскиот персонал се нејзини жртви, исто како и болните граѓани.

Системот не го советуваше правилно Матјаниќ за вакцинација

Матијаниќ тврдеше дека лекарите го советувале да не се вакцинира бидејќи има неколку автоимуни болести, првенствено Сјогренов синдром и сомнителна саркоидоза, како и дерматополимиозитис, хипергамаглобулинемија и абнормалности на дишните патишта, вклучително и интерстицијална белодробна болест.

Ова е спротивно на научните заклучоци, бидејќи студиите покажаа дека луѓето со автоимуни болести генерално добро ги поднесуваат вакцините. На пример, на страницата Sjogren's Syndrome News се цитираат препораките на американската агенција за контрола и превенција на болести, ЦДЦ, според кои на повеќето пациенти со оваа дијагноза им се препорачува не само да се вакцинираат, туку и да се ревакцинираат.

Во исто време, студиите покажаа дека луѓето со автоимуни болести се ризична група поради неколку причини, меѓу другото и поради тоа што можат полесно да се заразат, затоа што често имаат белодробни заболувања, затоа што обично земаат имуносупресивни лекови и поради нивната реакција на Ковид-19 може да се преувеличува и погрешно да се насочи, што најчесто се нарекува цитокинска бура.

Факт е дека вакцината против ковид-19 кај пациенти со автоимуни заболувања, особено кај лица со дерматополимиозитис, може да предизвика нешто поизразени несакани ефекти, но според спроведените студии, ризикот од несакани ефекти е сепак многу помал отколку од невакцинирање. Лекарите кои знаеле за неговите основни болести требало да ја следат неговата состојба и согласно развојот на сознанијата и препораките да го ажурираат со нив и да препорачаат вакцинација со дополнителни мерки за следење. Луѓето со такви основни болести бараат повеќе од „рутински процедури“.

Повеќе детали на Индекс.хр

Фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата