29 Ноември, 2023
0.0284

НОВА ЕКСПЛОЗИЈА НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Одлуката на ОПЕК плус за намалување на производството - голем удар за светската економија

Објавено во: Економија 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Од ноември, земјите од ОПЕК ќе произведуваат два милиони барели помалку секој ден, што е најголемо намалување од почетокот на пандемијата и ќе доведе до уште покатастрофална експлозија на цените на горивата.

Ова може да предизвика глобална експлозија на цената на нафтата, која пред три месеци падна од 120 на околу 90 долари. Експертите предвидуваат дека неговата цена наскоро би можела да надмине 100 долари за барел.

Одлуката на земјите од „ОПЕК плус“ да го намалат производството на нафта предизвика лавина огорченост и обвинувања, но и сееше страв од она што следува на енергетскиот пазар. Соединетите Американски Држави ги предводат жестоките протести, повикувајќи ги земјите од оваа асоцијација да откажат послушност кон Русија.

Понудата на нафта би можела дополнително да се намали, предвидуваат експертите, во наредните месеци, со најавената европска забрана за речиси целиот увоз на нафта од Русија.

Само неколку часа пред состанокот на ОПЕК Плус, ЕУ, заедно со Г7 го иницираа процесот на ограничување на цената на руската нафта.

Состојбата во Украина, поради која е нарушен протокот на енергија од Русија кон Европа, е факт, испреплетена со ова намалување на испораките од земјите на ОПЕК. Во комбинација, овие два потези одат во иста мелница, што е драстично зголемување на цената на нафтата, што ќе доведе до огромен скок на цените, вклучително и прехранбените производи. Закана од замрзнување има и во текот на зимата, бидејќи високите цени на нафтата можат да ја зголемат побарувачката на струја, па мрежите нема да можат да го поднесат товарот, дури и да има доволно струја.

Од друга страна, одлуката за намалување може да и помогне на Русија, инаку членка на ОПЕК плус, да ја надмине евентуалната европска забрана за поголем дел од увозот на нафта. Иако неколку членки на ЕУ се против, Брисел и се „одмаздува“ на Русија, која ја обвинува дека ја користи енергијата како оружје и ја ескалира војната во Украина.

Цела серија од овие чекори ги доведоа дури и најразвиените земји на работ на рецесија, а сиромашните ги оставија без егзистенцијален минимум. Западот и ги припишува своите даноци на Москва, односно нејзината наводна одмазда за западната поддршка за Украина и санкциите. Протестот на Вашингтон е и политички обоен, бидејќи скокот на цената на суровата нафта, а со тоа и цената на бензинот на пумпите, ќе предизвика бура во Америка, која е пред конгресни избори. Ова ги заостри врските меѓу САД и Саудиска Арабија, главната членка на ОПЕК, која Вашингтон ја обвинува дека е потчинета на Кремљ.

Високата инфлација е голема главоболка за шефот на кабинетот на Белата куќа Џозеф Бајден, бидејќи ги намалува шансите на неговата Демократска партија да го задржи мнозинството во Конгресот по гласањето во ноември. Затоа, Бајден ја повика својата администрација да ги истражи начините за зголемување на производството на енергија во САД и најави дека „ќе продолжи да управува со употребата на нафта од националните стратешки резерви“, и покрај фактот што Белата куќа претходно се обврза да стави крај на употребата на нафта од резервите.

Откако најблиските соработници на Бајден, неколку дена пред состанокот на ОПЕК, неуспешно лобираа во Кувајт, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати да гласаат против намалувањето на производството, сега Белата куќа објави дека нафтата сепак ќе се црпи од националните резерви „по потреба“. Потребата се проценува на десет милиони барели, колку Бајден ќе нареди да се ослободи од резервите во ноември.

Порастот на цената на нафтата, што ќе го придружува намалувањето на производството, може да значи дека инфлацијата во САД ќе остане на повисоко ниво подолго време, што, предупредуваат аналитичарите, ќе го зголеми притисокот врз Федералните резерви уште поагресивно да ги зголеми каматните стапки. . А тоа, повторно, дополнително ја зголемува опасноста од рецесија.

ОПЕК, мултинационална организација, е основана во 1960 година во Багдад за да го координира производството и извозот на нафта меѓу своите членки.

Во 1965 година, седиштето на организацијата беше преместено во Виена. Членки на ОПЕК се Алжир, Ангола, Конго, Екваторијална Гвинеја, Габон, Иран, Ирак, Кувајт, Либија, Нигерија, ОАЕ и Венецуела и Саудиска Арабија. Пошироката група „ОПЕК плус“ ги вклучува и Азербејџан, Бахреин, Брунеи, Казахстан, Малезија, Мексико, Оман, Русија, Судан и Јужен Судан. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈИ СО НИЗОК СТАНДАРД: Можат ли да се прехранат со два долари на ден?

ЗЕМЈИ СО НИЗОК СТАНДАРД: Можат ли да се прехранат со два долари на ден?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

ЕСМ увозот на јаглен го прогласи за „деловна тајна“

ЕСМ увозот на јаглен го прогласи за „деловна тајна“

И ЕУ СЕ БОРИ СО РОДОВ ЈАЗ, ГРЦИЈА „ЛИДЕР“ МЕЃУ ЧЛЕНКИТЕ – Еве што преземаат за изедначување на вработеноста меѓу мажите и жените

И ЕУ СЕ БОРИ СО РОДОВ ЈАЗ, ГРЦИЈА „ЛИДЕР“ МЕЃУ ЧЛЕНКИТЕ – Еве што преземаат за изедначување на вработеноста меѓу мажите и жените

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

КОИ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ШТЕДАЧИ ВО ЕВРОПА: Од приходите дури 20 отсто ставаат на страна

КОИ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ШТЕДАЧИ ВО ЕВРОПА: Од приходите дури 20 отсто ставаат на страна

Владата ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор

Владата ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор

Ковачевски ја објави првата мерка: По 1.200 и 1.800 денари за 105.000 ученици секој месец

Ковачевски ја објави првата мерка: По 1.200 и 1.800 денари за 105.000 ученици секој месец

ХАТИЏЕ ТОПАЛИ НА МЕСТОТО НА БЕСНИК БРАИМИ - промени во Надзорниот одбор на АД Аеродроми на РСМ

ХАТИЏЕ ТОПАЛИ НА МЕСТОТО НА БЕСНИК БРАИМИ - промени во Надзорниот одбор на АД Аеродроми на РСМ