05 Март, 2024
0.0239

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

Објавено во: Финансии 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

New York Community Bank ќе го купи главниот дел од Signacher Bank во вредност од 2,7 милијарди долари.

Федералната агенција за осигурување на депозити (FDIC) објави дека Њујоршката банка се согласила да купи дел од имотот на Signature Bank во вредност од 38,4 милијарди долари, што е една третина од нејзината вкупна актива, чија вредност се проценува на 110 милијарди долари.

Останатите 60 милијарди долари од имотот на Signature Bank ќе останат под контрола на американските регулатори додека конечно не бидат продадени, објави FDIC, пренесува Reuters.

Банката, чие седиште е на Менхетен, пропадна за само 48 часа откако СВБ прогласи банкрот и предизвика метеж на берзата.

Откако калифорниската банка пропадна, доверителите станаа загрижени за статусот на Signature Bank, поради нејзиното проширување на пазарот на криптовалути.

Банките проценуваат дека неуспехот на Signature Bank ќе го чини фондот за осигурување на депозити околу 2,5 милијарди долари.

Како и Банката на Силиконската долина, Signature Bank неодамна се прошири во индустријата за криптовалути. Откако калифорниската банка пропадна, штедачите беа загрижени за статусот на Signature Bank поради нејзината зависност од криптовалути и високата инфлација.

Signature стана трет по големина банкарски неуспех во историјата на САД кога регулаторите ја затворија минатата недела поради сличен исклучок од системски ризик, се вели во заедничката изјава на шефовите на американското Министерство за финансии, Федералните резерви и Федералната корпорација за осигурување на депозити објавена минатата недела. . Силиконската долина беше втора по големина.

40 филијали на Signature Bank ќе станат филијали на Flagstar Bank на New York Community Bank од понеделник.

Гувернерката Кети Хочул се обиде да ги увери њујорчаните дека банкарскиот систем на државата е безбеден по колапсот на Signature минатата недела.

Главната порака што сакам да ја пренесам е дека жителите на Њујорк треба да имаат доверба дека нивните пари се безбедни, им рече Хочул на новинарите во Менхетен минатиот понеделник. 

(Танјуг)

Можеби ќе ве интересира

Visa назначува нови лидери за регионот CISSEE

Visa назначува нови лидери за регионот CISSEE

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

И ПАЗАРЕЊЕТО НА ПАЗАР ПОВЕЌЕ НЕ Е ЕВТИНО: Пазарџиите ги качија цените на овошјето и зеленчукот

И ПАЗАРЕЊЕТО НА ПАЗАР ПОВЕЌЕ НЕ Е ЕВТИНО: Пазарџиите ги качија цените на овошјето и зеленчукот

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

ТОНЕТЕ ЛИ ВО ОПОРТУНИТЕТНИ ТРОШОЦИ? Еве кои се и од каде доаѓаат

ТОНЕТЕ ЛИ ВО ОПОРТУНИТЕТНИ ТРОШОЦИ? Еве кои се и од каде доаѓаат

ПО ПАДОТ НА ВРЕДНОСТА НА БИТКОИНОТ, ДОЈДЕ ДО ПЕСВРТ: сега ги собори сите рекорди. Што се случува?

ПО ПАДОТ НА ВРЕДНОСТА НА БИТКОИНОТ, ДОЈДЕ ДО ПЕСВРТ: сега ги собори сите рекорди. Што се случува?

ЗАМИНУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ШВАЈЦАРСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - франкот „се лизна“

ЗАМИНУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ШВАЈЦАРСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - франкот „се лизна“

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога