21 Септември, 2023
0.0268

ЊУЈОРК ИМА НОВ ЗАКОН - ГОЈАЗНИТЕ, ВИСОКИТЕ ИЛИ НИСКИТЕ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ДИСКРИМИНИРАНИ: Тоа не смее да влијае на вработувањето

Објавено во: Економија 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Луѓето кои се со прекумерна тежина, високи или ниски во Њујорк ќе бидат заштитени од дискриминација врз основа на тие карактеристики според законот потпишан од градоначалникот Ерик Адамс, мерка за која нејзините предлагачи се надеваат дека ќе биде спроведена и во други градови, пренесуваат американските медиуми.

Законот, воведен од градскиот советник Шон Абро, предвидува забрана на дискриминација врз основа на висина и тежина на работното место, како и во пристапот до јавно и приватно сместување.

„Не треба да е важно колку сте високи или тешки. Кога барате работа, се обидувате да најдете некаков вид на домување или изнајмувате стан, не треба да се однесуваат поинаку со вас“, рече Адамс, пренесува CBS News.

Законот стапува во сила за шест месеци и ги надополнува веќе постоечките мерки за заштита од дискриминација по основа на раса, вера, боја на кожа, национално потекло и пол.

ФОТО: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191