22 Јуни, 2024
0.0253

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Косово нема проблем со локалните Срби во северните општини, туку со Белград, „кој не се оградуваше ниту од Милошевиќ во тоа време, ниту од Путин денес“.

На Самитот Западен Балкан 2024, кој се одржува во Приштина по повод 25-годишнината од крајот на војната во Косово, Курти рече дека Косово им понуди права на локалните Срби, овозможувајќи нивна целосна интеграција.

„Десет од 38 општини имаат српско мнозинство, 17 проценти од советниците во локалните парламенти во сите општини се Срби. Ние добро соработуваме и тие имаат Министерство за заедници. Сакаме интеграција на Србите во Косово. Имаме четири проценти од Српско население овде, но имаме и други малцинства што сакаме да ги почитуваме. Сакаме да работиме со заедниците за да создадеме демократска република заснована на правата на граѓаните“, рече Курти.

Тој додаде дека Косово нема проблем со Србите во Србија, туку со Владата на Србија.

„Проблемот не е во народот на северниот сосед, туку во Владата на Србија. Ниту во косовските Срби кои се интегрираат“, додаде тој.

Тој оцени дека Косово води „меѓу земјите од Западен Балкан“ во однос на економскиот развој и владеењето на правото, нагласувајќи дека Косово во последните години зајакнало во многу области.

„Косово го предводи патот за економски раст и владеење на правото на Западен Балкан. Се очекува да има зголемување на инвестициите...Косово има многу да и понуди на Европската Унија во однос на безбедноста и партнерството, со јакнење на демократијата, економскиот развој и може да создаде регион кој е развиен и процут“, рече Курти.

Курти додаде дека главниот предизвик за земјите од Западен Балкан е да ги надминат историските предрасуди, но, како што рече, „тие земји докажаа дека можат да постигнат помирување и дијалог“.

„Заедниците во Косово се здружуваат за да изградат добра иднина и овој дух на соработка ќе продолжи да цвета. Косово е позиционирано за развој во иднина“, рече тој.

Новимагазин.рс

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание