29 Февруари, 2024
0.0242

НЕМА ПУШЕЊЕ ВО ПАРКОВИ, НА ПЛАЖИ И ЈАВНИ МЕСТА: Европска земја воведува строги мерки за пушачите

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Нема повеќе пушење на плажи, паркови и други јавни места во Франција. 

Ова е дел од националниот план против чад од тутун претставен од Министерството за здравство, пренесува АП.

Министерот за здравство Орелиен Русо за телевизијата БФМ кажа дека тутунските производи доведуваат до 75.000 смртни случаи годишно. Тој додаде дека владата на почетокот на следната година ќе воведе законски решенија за зголемување на бројот на јавни места каде што поради пушењето може да се плати казна.

Пратениците имаат намера да ги забранат електронските цигари за еднократна употреба, а првичната расправа за забраната се очекува во Националното собрание следниот месец.

Фрацуските власти планираат до 2032 година да ја изградат првата генерација непушачи. Но, и цената на цигарите треба да порасне, и ако сега чини 11 евра, да изнесува 12 или 13 евра. Францускиот претседател Емануел Макрон се залага за намалување на бројот на пушачи. Државата сака да ги спречи младите да пушат, но и сиромашните да ги остават цигарите. 

Дури 27 отсто од сите видови канцерво Европа се припишуваат на употребата на тутунот. Европскиот план е до 2040 година само 5 отсто од населението да конзумира тутун.

foto freepik.com/psodaz

Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци