03 Август, 2021
0.0184

НЕМА ПОСЕБЕН ЗАКОН ЗА ОБЕШТЕТУВАЊЕ - Заев отворено им кажал на штредачите од Еуростандард

Објавено во: Финансии 14 Октомври, 2020

Нема да има ништо од ново законско решение со кое Владата би ги исплатила оштетените штедачи од Еуростандард банка од државни пари, како што бараат граѓаните и фирмите кои се депоненти на пропадната банка со влогови над 30 илјади евра.

Ова денеска премиерот Зоран Заев им го кажал на штедачите. 

Како што соопшти Владата, премиерот Зоран Заев, придружуван од  вицепремиерот Фатмир Битиќи, денеска се сретнале со претставниците на Здружението на оштетени граѓани од Еуростандард банка, соопшти Владата. На средбата претставниците на оштетените штедачи ги предочиле проблемите со коишто се соочуваат физичките и правните лица по пропаѓањето на банката и понудиле предлози за можни решенија.

Премиерот Заев, како што велат од Владата, ги сослушал нивните барања и истакнал дека Владата има силна волја да им излезе во пресрет на оштетените граѓани, и дека тоа ќе се направи согласно постоечката законска рамка. Тој предочил дека Народната банка навремено реагирала и презела сѐ што е во нејзина надлежност во однос на нерегуларностите во работењето на Еуростандард банка.

„За нас како Влада првенствен е вашиот интерес како оштетени граѓани, во смисла да обезбедиме соодветни услови за ваше обесштетување. Тоа што е во наша моќ, ние ќе го направиме, но мораме да ја почитуваме законската рамка. Законската рамка и правила се јасни и тие не предвидуваат државата директно да се инволвира преку исплаќања од буџетот. Тоа не смееме да си го дозволиме затоа што тоа е спротивно на законите“, истакнал премиерот Заев на средбата.

Тој додал дека се покренати кривични пријави и други мерки што се во надлежност на јавното обвинителство и ги уверил претставниците на оштетените граѓани дека нивните предлози и сугестии ќе бидат следени од страна на институциите и дека ќе бидат преземени сите потребни мерки за нивно обесштетување согласно законот и стечајната постапка. 

А како што денеска пишуваше Фактор, за да ги обештети штедачите, на Владата и требаат 36 милиони евра буџетски пари, но меѓународнитеинституции кои се наши партнери се противат штедачи од приватни банки кои отишле во стечај да бидат обештетувани со средства од државната каса. 

Можеби ќе ве интересира

АКЦИОНЕРИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЕГА СЛОБОДНО ЌЕ СИ ЗЕМАТ ДИВИДЕНДА - НБМ го укина ограничувањето

АКЦИОНЕРИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЕГА СЛОБОДНО ЌЕ СИ ЗЕМАТ ДИВИДЕНДА - НБМ го укина ограничувањето

ИЗГУБИ 14 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ЕДЕН ДЕН, НО СЕПАК Е ВТОР ПО БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - Џеф Безос после Бернар Арно

ИЗГУБИ 14 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ЕДЕН ДЕН, НО СЕПАК Е ВТОР ПО БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - Џеф Безос после Бернар Арно

ЈАВНИОТ ДОЛГ ЗГОЛЕМЕН ЗА 213 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ТРИ МЕСЕЦИ - земјава должи 7,4 милијарди евра

ЈАВНИОТ ДОЛГ ЗГОЛЕМЕН ЗА 213 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ТРИ МЕСЕЦИ - земјава должи 7,4 милијарди евра

УНИ Банка успешно ја држи пазарната позиција! Растат приходите од провизии и вложувања во обврзници

УНИ Банка успешно ја држи пазарната позиција! Растат приходите од провизии и вложувања во обврзници

Експлозија“ во НЛБ Банка!!! Кредитирањето порасна за 40 милиони евра, профитот достигна 18,4 милиони евра!

Експлозија“ во НЛБ Банка!!! Кредитирањето порасна за 40 милиони евра, профитот достигна 18,4 милиони евра!

ВО НЛБ БАНКА СЕ ЧУВААТ ДУРИ 1,34 МИЛИЈАРДИ ЕВРА НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ - банката во првото полугодие има и одличен профит од 18,4 милиони евра

ВО НЛБ БАНКА СЕ ЧУВААТ ДУРИ 1,34 МИЛИЈАРДИ ЕВРА НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ - банката во првото полугодие има и одличен профит од 18,4 милиони евра

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ОСТВАРИ НЕТО ДОБИВКА ОД 6,53 МИЛИОНИ ЕВРА - во првото полугодие растот на профитот е дури 666,74 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ОСТВАРИ НЕТО ДОБИВКА ОД 6,53 МИЛИОНИ ЕВРА - во првото полугодие растот на профитот е дури 666,74 отсто

Зошто акцијата на „Алкалоид“ е јака како државна обврзница?

Зошто акцијата на „Алкалоид“ е јака како државна обврзница?

СН ОСИГУРИТЕЛЕН БРОКЕР доби одобрение да издаде прва емисија на корпоративни обврзници од 80 милиони денари

СН ОСИГУРИТЕЛЕН БРОКЕР доби одобрение да издаде прва емисија на корпоративни обврзници од 80 милиони денари