17 Август, 2022
0.0311

„НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА, НО ТРЕБА ДА СМЕ ПРЕТПАЗЛИВИ“: Инфектологот Трампуж за мајмунските сипаници кои се шират во Европа

Објавено во: Свет 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Мајмунските сипаници се шират низ светот, а по Португалија, Америка, Канада, Велика Британија, Грција пристигнаа и во Германија. Научниците тврдат дека нема причина за паника, но дека е неопходна претпазливост.

Проф. Д-р Андреј Трампуз, утринава од Берлин за српската телевизија К1 изјави дека ниту еден од пациентите во Германија не е хоспитализиран.

- Тројца од вкупно четворицата кои се заразени со мајмунски сипаници се од Берлин и се дома, во изолација. Ја следиме ситуацијата и сите се чувствуваат добро, нема причина за паника. Секоја година во Германија имаме еден до двајца пациенти кои заболуваат од овие сипаници по враќањето од Африка. Денеска очекуваме бројот на заболени да се искачи на 130 - изјави д-р Трампуз во емисијата „Уранка“ на К1.

Според познатиот инфектолог, повеќето од тие 130 докажани инфекции се случиле во Европа, што значи дека вирусот се пренесува од човек на човек, а се уште не се знае зошто.

Д-р Трампуж истакнува дека блискиот долгорочен контакт е клучен за инфекцијата.

- Ова ги вклучува луѓето кои живеат заедно, а вирусот се пренесува со секрет или директно од осипот на кожата, така што не очекуваме брзо да се заразат повеќе луѓе отколку во короната каде што се јавува инфекција со аеросоли. Другата добра страна е што заразените можат да ги заразат другите само кога ќе добијат осип, па со изолација го спречуваме ширењето - рече Трампуз.

Тој додава дека првиот кластер на пациенти биле хомосексуалците и бисексуалците и дека вирусот првично се шири на тој начин. Станува збор за лица кои имале близок интимен контакт и првиот случај бил префрлен од Нигерија во Лондон. Се очекува повеќе. Ако луѓето не се изолираат брзо, овој вирус ќе се шири, но текот на болеста не е тежок. Помалку од 1 процент од луѓето умираат од мајмунски сипаници.

- Германија има 100 милиони дози вакцина против сипаници кои штитат и од мајмунски сипаници. Оваа вакцина е терапија за мајмунските сипаници бидејќи ни помага побрзо да закрепнеме и ќе се користи кај оние луѓе кои имаат послаб имунолошки систем. Случаите на мајмунски сипаници сигурно ќе се појават во Србија во наредните денови, но нема причина за паника, бидејќи не се работи за опасна болест. Основна терапија е антивирусни лекови со вакцина кај имунокомпромитирани пациенти. Короната е многу поопасна од овие сипаници - вели Трампуж.

Професорот посочува дека во случај на биолошка војна и враќање на големите сипаници, ситуацијата би била многу опасна.

- Тој вирус се уште постои, а смртноста од сипаници е од 20 до 40 проценти. Проблемот е што луѓето веќе немаат имунитет против нив - заклучи проф. д-р Андреј Трампуж.


Можеби ќе ве интересира

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?