13 Јуни, 2024
0.0316

НЕКОГАШ ТВ ЛИЦЕ, ДЕНЕС ПРВА ДАМА: Која е Тама Вучиќ, сопругата на Александар Вучиќ?

Објавено во: Балкан 18 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Откако стана прва дама на Србија, Тамара Вучиќ привлекува големо внимание во јавноста. Таа е во брак со претседателот на Србија, Александар Вучиќ од 2013 година. Сепак, не се знае многу за нејзиниот живот пред да стане г-ѓа Вучиќ.

Тамара Вучиќ, роденото Ѓукановиќ, е родена во Лозница во 1981 година, каде завршила основно и средно училиште. Дошла во Белград да студира, а се запишала на англиски јазик на Филолошкиот факултет.

Но, дипломирала на Факултетот за политички науки. Зборува англиски и француски јазик. За да го надгради своето знаење завршила и Дипломатска академија на МНР. Од 2010 година работи во ова министерство како советник.

Тамара Вучиќ беше ТВ-лице

Она што многумина не го знаат е дека Тамара извесно време се занимавала и со новинарство, а Тамара порано била познато ТВ лице.

Таа денес како прва дама на Србија се посветува на хуманитарната работа. Таа е исклучително посветена на хуманитарните активности, со фокус на благосостојбата на децата и важноста на раниот развој. Тамара ја покрена иницијативата за формирање на Центар за ран детски развој и инклузија под името „Орнамент на светот“. Центарот ќе биде фокусиран на обезбедување на најквалитетна помош на семејствата во однос на рана дијагноза, интервенција и современи терапии.

Посветена на хуманитарна работа

Добитничка е на Плакета за мир на Хуманитарната организација „Наѓи Раул“ од Ниш. Од тогаш до денес многу се променија за првата дама на Србија, но таа исто како и нејзиниот изглед и стил остана верна на себе.

Жена која се образувала, посветено работела на кариерата, денес пред се е мајка на Вукан и сопруга на првиот човек на Србија, а со својата беспрекорна биографија може да биде пример за многу млади жени.

Од Њујорк, преку Киев до Пекинг, Тамара се сретна со Мишел Обама и Меланија Трамп, потоа првите дами на САД, Олена Зеленски, сопругата на претседателот на Украина и првата дама на Кина, Пенг Лијуан. Одржува добри односи и со членовите на благородништвото, па е добредојден гостин на настани организирани од семејството Караѓорѓевиќ.

Можеби ќе ве интересира

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото